Montessori výchova aneb respektující výchova v praxi

Proč výchova cukru a biče nefunguje? Co je cílem respektující výchovy? Proč je zásadní rozumět sama sobě a zvládat vlastní emoce? Jaké znalosti potřebuje rodič? Co znamená být rodičem-koučem? Jak budovat vztahy v rodině jako základ sebejistoty dítěte? Nahlédněte do benefitů montessori výchovy, kterými vás provede Irena Kubantová.

Co je montessori výchova

V základu spočívá montessori výchova v tom, že dobře znáte sami sebe, jste příkladem pro své děti a inspirujete se tím, jak žije okolí. 

Při výchově dětí nestačí říct, co mají děti dělat, ale je potřeba jim to denně ukazovat v našem chování – jsme sebevědomí, nebojíme se, práce nás naplňuje, dostatečně odpočíváme, doma se cítíme dobře.

Vždy je důležité začít nejprve u sebe. Dítě to pak jen všechno načítá a podle toho se pak chová. Jsme pro něj modelem. Podle nás se učí žít.

Nezbytná je také komunikace a budování příležitostí k zahájení dialogu s dítětem. Nebojte se dětem říct, že jste selhali, a proč jste křičeli. Bavte se s dětmi o tom, co do příště zlepšit.

Proč se jí říká respektující výchova

Svět je dnes zcela jiný. Děti je potřeba vychovávat jinak, než jak jsme byli vychováváni my. Kdysi bylo lepší nevyčuhovat z řady, ale dnes je tomu naopak. Dnes se vyplatí odlišit se a být sám sebou. Proto přijměte i své dítě takové, jaké je, a nechte ho rozkvést.

Klíčem k pohodové domácnosti a sebevědomým dětem je respekt – respektující výchova. Zkuste se naplno naladit na své děti a komunikovat s nimi tak, aby jim to bylo příjemné (například extrovert/introvert). Jen tak se vám dokáží více otevřít.

Nepřikazujte, nevyptávejte se, ale koučujte a pomáhejte. Protože děti, které se cítí dobře, nezlobí.

Více vám o respektující výchově poví Irena Kubantová


Naučte se používat montessori výchovu v praxi. Jak na to, zjistíte v těchto online kurzech.