Rodiče

Nejlepší dárek pro dítě - spokojená matka

Co potřebují mámy malých dětí? Čtyři věci.

Když se na některém semináři sejdou lidé, kteří Montessori praxi sledují už déle a zkouší s dětmi najít dobrý rytmus, debata se vždy stočí k začarovanému kruhu: Kurnik Mirko! Ten seminář mě měl PODPOŘIT a přitom to zní, že mám ještě víc DÁVAT, DÁVAT, DÁVAT! Pozornost, přijetí, lásku. Já to chápu. Ale já už nemám z čeho  :) 

Já vím. Matky malých dětí jsou největší hrdinky ve známé části vesmíru. A je moje neustálé dilema, jak jim víc pomoct, než je zatížit. Takže pak přemýšlíme, jak by se realita dala hacknout, jak by mohly svůj koloběh třeba trochu víc ohnout směrem k péči o sebe samou. Snad vám pomůže následující zamyšlení. Pointa je, že tak, jako každé dítko je originál, i ty jako matka jsi originál - je potřeba naslouchat sobě. Nicméně navrhuji si položit tyto otázky:

1. DOBRÁ PÉČE?

Toto ví už snad každý, ale je to potřeba pořád opakovat: jako máma jsi v totálním fyzickém zápřahu a nutně potřebuješ tak dlouhé úseky nepřerušeného spánku, aby ti doběhl cyklus (u většiny lidí 3hodiny). Chronická nedospanost = zmatenost, zuřivost, chabá imunita, prostě nevyrovnanost. Špatné. 
Za druhé nutně potřebuješ dobře jíst Pokud kojíš, tak pořád. Může vám babička jednou týdně navařit? Znáš třeba "směsi pro rychlou přípravu" od Biolinie? Můžeš objednat rozvoz? (Místo výdajů na sunar živíš sebe. Logika.)
Za třetí ženská těla potřebují: masáž, vanu, esenciální oleje, sport - unavit se, přírodu, ... po čem volá to tvoje?

2. DOBRÉ EMOCE?

Většina žen nutně potřebuje harmonii ve vztazích. Nutně potřebuješ mluvit s lidmi, kteří tě mají rádi. Když si přetížená, minimalizuj konflikty. Odkládej, uhýbej. Chápu, že je to neřešitelný úkol: jak dokázat čerpat pomoc od rodiny, když zároveň jste ideově úplně jinde. Vyřeš to nějak. Teď před vánoci naše kamarádka s čerstvým několikátým miminkem dokázala hustě vykročit ze své komfortní zóny - požádala pár svých kámošek a my jsme jí přijely uklidit velký dům před návštěvou její rodiny, takže pak měli při návštěvě pohodu, a ona se mohla soustředit na aktuální potíže s miminkem. Moc ji za to obdivuju!

Každá jsme jiná. Naopak rodinu vůbec nezvat? Pořídit uklizečku? Oceňovat denně svého chlapa? Volat každý večer kámošce? Chodit za lidma pryč z domu? Toto za vás nikdo nerozlouskne. Ale skoro určitě platí, že je potřeba shánět si pravidelný přísun lásky. Je to krásně vidět třeba při hraní s dětmi: jak kvetou, když jsi jim láskyplně k dispozici?

3. DOBRÉ KONÁNÍ?

Pozor, toto už není tak samozřejmé: mámy jsou jako stroje, které neustále pořád jenom reagují na požadavky aktuální situace. Dětí, domácnosti, muže, okolí. Neustále jedeme multitasking, žonglujeme x věcí najednou.
Co ale člověk nutně potřebuje, je SOUSTŘEDĚNÁ ČINNOST. Úseky času, kdy děláš jenom jednu věc, dokončíš ji a máš z toho radost. Nic tě nevytrhuje! Jedeš si ve svém tempu!!

To je ten důvod, proč některé ženy když dítě usne, tak žehlí nebo myjí nádobí, místo aby pořídily nemačkavé oděvy nebo myčku. Protože je to chrání před zešílením!  :)

Zamysli se: máš dost nevyrušovaného soustředění? Obsah té činnosti se liší - luštit sudoku, plet záhon, psát článek na FB, to je jedno. Jde o to, že tě nic neruší a něco při tom vzniká. Máš pocit MOCI, a ne furt jen ten pocit totálně nestíhající přetížené BEZMOCI.

Pokud toto chybí, ordinuj si to. Třeba nepotřebuješ vanu, ale ušít velrybu ze starých džín a prodat ji na Fleru. Jdi si za svým soustředěním, i když to okolí nechápe, i když na hlídačku padne spousta peněz. Nemůžeš být pořád jen reagující multi-stroj, nebo budeš hnusná na lidi.

Jak to vím? Vím to z montessori. Flow potřebují ne jen děti, ale úplně všichni lidi.

4. DOBRÝ VYŠŠÍ PRINCIP

Poslední energie, která v tobě musí dobře kolovat, je energie spirituální. Co tím myslím. Ohromně nám pomáhá, když pravidelně znovu-prožíváme PROČ se v tom mateřství tak intenzivně snažíme růst. Proč děcka nebijeme a nedusíme. Jak je to úžasný, ale sakra těžký úkol, být první generace. Ale je to něco většího než naše každodenní obyčejnost - všechny společně pomáháme nové generaci, pro lepší svět. Má to SMYSL.

K čemu je tvůj život? Proč se snažíš? Kam jdeš? Toto je už úplně osobní - každá se spojujeme s něčím větším než my, nějak jinak. V kostele, v přírodě, ve společenství lidí kolem nějaké myšlenky. Možná jsi před dětma zachraňovala planetu, pomáhala lidem, dělala vědu, nebo jezdila meditovat. Teď jsi "jenom matka malých dětí". To shazující JENOM je ale hrozně nebezpečný. Vynalezni způsoby, pravidelné rituály, které ti pomůžou znovu a znovu prožívat, že MATKA, to je jedna z nejdrsnějších spirituálních misí vůbec. Už to, že čteš tento článek, je mazec a já ti za to děkuju.

Jak se ve svém životě spojuješ s vyššími věcmi? S Dobrem, s Krásou, se Smyslem? 

Na závěr ještě poslední zamyšlení: hodně žen toto řeší přes Facebook. To, že koukáme na cizí videa, na témata, která jsou pro nás osobně důležitá (planeta, sociální práce, umění, hudba, .. doplň si sama), to může být volání naší duše po větším kontaktu s tím. Zároveň ale od okolí slyšíme "že furt čumíme do toho mobilu". Pokud je to tvůj případ, užívej si to vědomě. Nějak si to nastav, ohranič, prořezej, ať máš z hledání krásy radost, ať je to přínos a ne útěk. Zaměř se fakt na vnímání těch věcí, které tě posilují. 

To dáme. Mateřství zdar, mávájí Mirka a Irča. A pokud vás tento přístup oslovuje, mrkněte níže - třeba vás něco může inspirovat k další sebe-péči. 

Věk od narození do 6 let věku dítěte je doba, kdy dítě nasává největší objem nových poznatků…
Celý článek
Proč v nás vybublá hněv, když se dítě pomalu obléká, i když nespěcháme do školky? Co potřebuji,…
Celý článek
Proč výchova cukru a biče nefunguje a co je cílem respektující výchovy, proč je zásadní rozumět sama…
Celý článek
S příchodem dítěte na svět pro mnohé matky přichází vytrvalý strach o dítě. Strach je ale destruktivní…
Celý článek

Další inspiraci k tématu jak být na sebe hodná, najdete na blogu.

 

Online balíčky

Online balíčky detailně zaměřené na sebe-péči nemáme. Ale dva z našich balíčků se tohoto tématu týkají nepřímo:

Čtyři hodinová videa

Léčivé hraní

Léčivým hraním je míněno specifické hraní si s dětmi, které zlepšuje pohodu u vás doma a vaše vztahy.

Aby toto přetížený rodič vůbec byl schopen dělat, nutně musí nejdřív sytit sám sebe - říkáme tomu chodit sám se sebou na rande. Polovina semináře je proto věnovaná promyšlení a naplánování toho, jak sama sebe můžete lépe podporovat. A máme hodně reakcí, že to skutečně pomáhá ujasnit si priority a "být na sebe hodná". Můžete vyzkoušet.

Tři hodiny videa se spoustou ukázek

Montessori pro muže

"Rozchodit" doma montessori není jednoduché. Ale ještě těžší je snažit se to udělat proti vůli vašeho partnera. Který nechápe proč jsou všude rozsypané fazole, proč má jíst okurku lžičkou, proč s dítětem diskutujete, proč kupujete ty tácky??

Proto jsme natočili video, ve kterém Irča ukazuje, oč v montessori jde. Že to je fajn, pochopitelná, na kritickém myšlení založená metoda. Není to sto let starý divný kult. A spousta žen hlásí: ano, pomohlo to! Konečně jsme si s mužem promluvili o spoustě věcech, chápe, oč se snažím a podporuje mě. 

Máme rádi Kristinu Kuzmič :)