Novorozenec se kouká na svět

Závěsné mobily – černobílé kontrastní obrázky – zrcadlo – šestinedělí a kojení

Jaké bude vaše období prvního sžívání se s miminkem? To je nepředvídatelné.

Možná vaše dítě bude dobře usínat a hodně spát, možná ne. Možná se budete utápět ve štěstí, možná budou i jiné nálady. Pokud máte chuť a energii, je proto vhodné, nachystat si tři tipy pro montessori novorozence (mobily, karty a zrcadlo) předem už za těhotna v rámci zařizování hnízda :-). Pokud jste to před porodem nestihla a teď vám, vyčerpané, s náročným novorozencem, zní níže uvedené nápady jako provokace, nechte to být! Nejdůležitější je co nejodpočinutější matka.

Úvodem

První rok lidského života je něco úžasného. Dítě roste doslova před očima. Zajímá vás, co můžete čekat? A jak můžete vývoj miminka podpořit? Připravily jsme pro vás stovky námětů.

Montessori hračky pro miminko

Je potřeba toto všechno zařizovat a kupovat? :-)

Ne. Podstata montessori doma není vlastnit dokonalé pomůcky a mít bezchybně připravené prostředí pro dítě určitého věku. Jádrem montessori přístupu je dítěti rozumět: jeho potřebě bezpečí, předvídatelnosti, řádu, klidu na soustředěné zkoumání ve vlastním rytmu. A potřebě nezávislosti, volného pohybu, možnosti „dokázat věci samo“.

Montessori metody a pomůcky vás mohou inspirovat k tomuto porozumění – co dítě dělá a proč a jak mu vyjít vstříc. Tato pochopení („proč a jak“) byla pro nás, Irču a Mirku z Montessori praxe, velkou pomocí do mateřství. Protože než jsme se staly matkami, neměly jsme s dětmi žádné zkušenosti. Montessori pomohlo. Vnímat dítě, být nadšené z jeho způsobu fungování, napojit se na něj – to je něco úžasného. Přejeme to každé mamince!

Během let jsme navíc pochopily jednu důležitou věc: nejprve musí mít máma naplněné své potřeby (aspoň ty pro ni klíčové :)) a poté se dokáže naladit na dítě, rozumět mu, reagovat na jeho potřeby a emoce. Bez toho to nejde.

A ještě dva zásadní tipy:

 • Nesrovnávat

Jakékoliv rady k mateřství, včetně montessori, můžou být past. Očekáváte, že dítě bude fungovat jako na obrázcích v příručce. Nechápete, jak ty monte pokojíčky můžou být tak uklizené! Vaše dítko na předloženou monte aktivitu nereaguje nebo ji uchopí jinak, než příručka popisuje, například ji rozhází po pokoji :-)  To bolí!

Proto je zásadní chápat, že montessori je tu pro vás, nikoliv vy pro montessori! Vyhněte se jakémukoliv srovnávání – s jinými dětmi nebo s jinými matkami. Vy jste vy, originální nádherné bytosti. Všechno berte jako možnost. Když zaujme, vyzkoušejte. Když nezaujme vás či vaše dítě, nic se neděje.

 • Mít svou smečku

Ze všech průzkumů mezi matkami na mateřské jednoznačně vychází: ohromná pomoc je nebýt na to sama. Skvělá věc je poporodní dula. Skvělá věc je kamarádka na zatelefonování si, když je mi smutno a cítím se sama. Skvělá věc je parta, se kterou se můžete scházet. Být „sama doma“, na to nejsou samice homo sapiens evolučně vybavené!

Pamatujte: Nejlepší montessori dárek pro dítě je spokojená matka. :-)

A teď už přejeme inspirativní čtení, mávají Mirka a Irča.

1. Montessori mobily

Montessori mobily
Jak vidí zavěšené mobily zespodu miminko.

Zavěšené objekty, které se prouděním vzduchu jemně hýbají. Mobily (závěsy) jsou vizuálně jednoduché. Nejsou tak zdobené, jako bývají klasické uspávací kolotoče nad postýlku. Nehrají melodie, pohybují se pouze prouděním vzduchu. Cílem je přitáhnout pozornost novorozence, ale nepřetěžovat ho - ponechat mu dost klidu, aby si mohl všimnout určitých aspektů toho, co vidí.

Kdy miminku nabídnout který mobil?

 1. Munari. První mobil je založený na kontrastu černé a bílé. Jemnější kontrasty totiž oko čerstvého dítěte zatím neumí rozeznat. Můžete nabídnout už novorozenému miminku, může na něj mít zájem koukat. Pokud dítě mobil nezaujme, nabídněte znovu třeba za týden. 
 2. Osmistěny. Věšívá se na konci šestinedělí (žlutá, červená a modrá).
 3. Gobbi.  Klasické gobbi je řada koulí v odstínech určité barvy, tady se můžete podívat na video. Na obrázku výše je fotka DIY alternativy – špulky s nitěmi. Korektorka Zuzka se někde dočetla, že čerstvá miminka nejlépe vnímají červenou nebo sytě oranžovou barvu - a tak Gobbi koule často bývají právě v různých odstínech červené.
 4. Tanečníci. Od 10 týdnů. 
 5. Galaxie“ – vlastní tvorba Irči Kubantové :-) , která miluje vesmír. Jakou jednoduchou krásu zavěsíte svému miminku vy?
Munari
Munari a měsíční miminko
Zkušenost

Dají se mobily provozovat, když je v rodině starší batole nebo předškolák?

Závěsy pro miminko jsou nádherné. Pro malé dítě jsou neodolatelné! Zvládne starší sourozenec zacházet s mobilem opatrně, nebo jej strhne a zničí? Záleží na povaze staršího dítěte. Dobrou strategií je připravit závěs pro miminko do nějaké míry společně a nechat starší dítě předem si s ním trochu pohrát. Případně vyrobit dva.

Alternativně je možné mobil miminku věšet, když je starší sourozenec zrovna pryč.

Klasickou součástí Munari je skleněná koule. Pokud máte obavu, že starší sourozenec mobil rozbije a pořeže se, použijte raději plastovou kouli na DIY vánoční ozdoby.

Kde mobily pořídit?

Mobily můžete koupit u Valiny na Samostatné dítě.

Udělejte si samy (sami)

Pokud tento e-book čtete ještě za těhotna, mobily se vám líbí a chcete je dítku nabídnout, můžete si je také vyrobit. Doporučujeme věnovat se tomu předem a v klidu. Období s novým miminkem hodně rychle utíká a máte spoustu nových věcí na práci, proto je lepší stihnout to před porodem. Pokud se váš muž nechá zlákat, můžete něco vytvořit i spolu – je to milá příprava.

Chcete-li se držet přímo montessori designů, zde je DIY playlist s ukázkami, jak na to.

Netradiční mobily

Nebojte se experimentovat – zavěsit i netradiční mobil. Principem je dát miminku možnost sledovat něco zajímavého, případně (později) na to zkoušet sahat.

Miminko a květina
Miminko je soustředěné na kontrastní rostlinu.
Miminko v kočárku
Dorotka pozoruje květinu
Miminko a látka
Další kontrastní věc, kterou nejspíš máte doma, je nějaký textil s výrazným vzorem.
Zkušenost

Co jsem si zjistila ohledně polohování miminka pod mobilem?

Zuzka: Nejlepší je, když dítě pod závěsem není přikryté. I když se nám zdá, že miminko se ještě vůbec nehýbe, není to úplně tak - to, že vnímá mobil, v něm probouzí odezvu v těle, a vede to k rozvoji motoriky. Přikrývka toto zbytečně omezuje. S prvním synem jsem to nevěděla. Vybavuji si fotku na mém blogu, kde je Miško právě přikrytý. (Poznámka - Zuzka má super monte blog www.mothering.cz )

A ještě ženy: když se koukám výše na fotku s pokojovou rostlinou a závěsem. Klasické zavěšené mobily umísťujeme před dítě (zhruba nad jeho pupík). Pokud se dítě zajímá o něco jiného, kontrastního, např. závěs, nejlepší je, když je tento objekt před ním / nad ním, aby nevyvracelo hlavičku a pohled dozadu. Taky je fajn pokládát dítko na různá místa (nikoliv jen na to samé místo stále dokola) a pokud nosíte na ruce, tak ruce třeba střídat. Dítě se tak přirozeně dívá na různé strany, doleva, doprava. Lebka novorozenců je totiž pružná a zjistilo se, že miminkům umístěným stále stejně se může zploštit. Já podkládám ležící děti péřovým polštářkem (hlavu až pod ramena), kvůli podepření hlavičky - peří se krásně přizpůsobí váze dítěte.

Celkově proč jsem mobily s mými dětmi používala: hodně lidí si myslí, že závěsy jsou prostě zábava pro dítě, aby se nenudilo. Závěsy ale skvěle podporují rozvoj zraku. Děti po narození mají rozostřené vidění a nedokážou zaostřit. První mobil munari jim v tom pomůže - učí se fixovat na konkrétní místo. Dodnes si pamatuju, jak pediatra na pravidelné prohlídce s mým synkem překvapeně konstatovala "Ty už takhle nádherně fixuješ?"

Zkušenost

A co kontaktní rodičovství a obličej matky?

Daniela: Pokud kromě monte budete číst i věci o kontaktním rodičovství, asi narazíte na informaci, že nejzajímavější objekt pro novorozence je obličej matky. A že pokud dítě co nejvíce nosíte, má to pro něj skvělé benefity. Může vás to uvrhnout do dilematu: potřebuje dítě tedy kontakt s matkou, anebo volně ležet a soustředit se na mobily?

Berte to jako jednu z tisíce otázek, které vás budou mateřstvím provázet. Ve skutečnosti nikdo neví. Dělejte, co vám dává smysl, a orientujte se podle dítěte. Je nevýhodné nechávat ležet pod mobilem dítě, pokud jeho matka je z toho silně nervózní :) Ale na druhou stranu, může to být i bezva - máma odpočívá od nošení a miminko zkoumá svět.

Zuzka: Mně připadají jako skvěle napojovací chvíle přebalování a převlékání. Na přebalovacím pultu může miminko sledovat obličej mámy nebo táty velice zblízka. Miminko může dobře pozorovat například to, jak rodič mluví. Je to silný moment pro komunikaci. Stojí za to se zpomalit a užívat si to.

Kam mobil zavěsit?

Mobily, na které se miminko má dívat, by měly být cca 30 centimetrů nad jeho bříškem. Protože jsou celkem vysoké, nelze je zavěsit na běžnou dětskou hrazdičku (je moc nízká). Máte tedy několik možností – zvýšit hrazdě nohy nebo závěs improvizovat jiným nábytkem (položit smeták na skříň, zatížit a mobil spustit z něj dolů, nebo umístit tyč přes dvě židle s vysokým opěradlem). Nebo dát do stropu úchyt (určitá nevýhoda – asi budete miminko stěhovat na různá místa v bytě, nebude pořád jen pod úchytem). Jakmile miminko povyroste a začne po závěsech sahat, už se dá použít běžná hrazdička, např. IKEA.

Hrazda pro miminko
Zvýšená hrazda u Machovských (to šedé jsou nožky od IKEA kuchyňky).
Předmět na pozorování pro miminko
A improvizace nad přebalovákem.

Potřebuje miminko opravdu tolik různých mobilů?

Ne. Miminko potřebuje cítit, že je milováno a vnímáno :-) , a mít možnost v klidu se soustředit na koukání na svět.

Pokud vás montessori mobily baví, tak je vyrobte (a pak třeba pošlete dál). Pokud na to nemáte chuť nebo energii, nic se neděje. Důležité je pochopit princip: že i ležící miminko se rádo dívá na něco jednoduchého, stabilního. Že o tom může v klidu „přemýšlet“. Že se může na něco dívat a všimnout si nějakého aspektu znázorňujícího, jak náš svět funguje – třeba různých barev nebo různých odstínů. Pak ho to zaujme a tím si něco nového uvědomí.

V čem se montessori mobily liší od klasických kolotočů nad postýlku?

Jsou mnohem jednodušší. Netočí se dokola a nehrají písničku. Klasické kolotoče mají na dítě často uspávací efekt – miminko sleduje hodně věcí najednou (hudba, pohyb, barvy, ...) a to ho jakoby „zhypnotizuje“ (to je metafora), mysl se může zaplnit a třeba přejít do spánku. Účel montessori mobilu je jiný – cíl je, aby miminko mohlo v klidu pozorovat něco akorát-tak-složitého, aby na tom vnímalo různé aspekty světa (například černou versus bílou barvu). Pokud si nejste jistá, zda váš mobil, nebo netradiční mobil, není moc složitý – řiďte se citem a soustředěním dítěte.

2. Kontrastní černobílé obrázky

Na úplném začátku života jsou děti fascinovány černo-bílou, protože obrázky s vysokým kontrastem vidí nejlépe. V montessori se toto podporuje obrázkovými kartami.

Jsou skvělým dárkem pro miminko, který můžete vyrobit sami. Pro inspiraci lze využít Google (contrast pictures infant). Oblíbená bývají zvířátka nebo jiné postavičky, děti ale zajímají i pravidelné tvary, opakující se vzory – cokoliv, co je dost kontrastní. Když do vyhledávání přidáte download (nebo stáhnout), najdete už i hotové – vyberte si, co se vám líbí. :)

Obrázky buď nalepte na pevnější karty (např. karton), nebo použijte stojící rámeček na fotku (např. IKEA). Dají se také přilepit malířskou páskou například na zeď u přebalováku a obměňovat. Jako u všeho v montessori: méně je více, takže miminko nezahlcujte, vnímejte, co ho vede k soustředění.

Pokud chcete obrázky přímo koupit, můžete podpořit třeba Šapitó nebo PIC:DESIGN nebo na Fleru mají hezké.
Na obrázcích níže Honzík kouká na knížku Měkká zvířata a na "Moje první leporelo – se zrcátkem" od Fragmentu, které je aktuálně bohužel vyprodané.

Obrázky umisťujte tak, aby miminko od nich mohlo odvrátit zrak, pak se na ně zrovna dívat nechce.

Nikolas kouká na kartu z PIC Design LES, kterou mu ukazuje starší bráška
Miminko
Obrázek z lovevery.com - mají pěkné (ale pozor, nákladné) hračky pro miminka
Honzík si užívá kontrastní obrázky.
Zkušenost

Mirka: Náš Theo je jedináček, ale v blízkých rodinách se pravidelně rodí další a další miminka. :)
Jak se porod přiblíží, vyrábíme spolu se synem jednoduché kontrastní karty jako dárek pro nové dítě.

Nejde o dokonalost provedení, spíš o tu možnost miminko obdarovat.
Obdobně můžete před dalším porodem karty vyrobit se starším sourozencem nebo třeba s tatínkem. :)

Miminko Heřmánek kouká na kartičku, kterou jsme přinesli jako dárek na první návštěvu.
Zkušenost

Daniela: Naše miminko chtělo karty časem samo držet a samozřejmě je strkat do pusy. Osvědčilo se mi karty zalaminovat a ostřihnout rohy do kulata, aby se neškráblo.

Laminovačka je jednoduchý stroj, který se dá pořídit za několik set korun. Pokud vás baví tvořit věci, vyplatí se vám.

3. Zrcadlo

Zrcadlo, ve kterém dítě může sledovat samo sebe, svůj pohyb a vlastně i celé prostředí, ve kterém se později bude pohybovat.

Honzík si užívá zrcadlo.

Kde koupit vhodné zrcadlo?

Dokud se dítě nepohybuje, můžete použít jakékoliv zrcadlo, např. Minde z IKEA.

V IKEA mají také velmi levná zrcadla Lots, což je takový kompromis: 4 dlaždice, které můžete (asi musíte) přilepit (lepení je součástí balení) na podklad (napadá mě třeba nechat si v Bauhausu uříznout kus sololitu), abyste zrcadlo mohli miminku položit tam, kde se vám to hodí. Dokud dítě neleze, nemusíte řešit bezpečnost (rozbití). Později dílo můžete rozebrat a přilepit dlaždice svisle do koupelny nebo někam, kde chcete, aby se dítko mohlo na sebe kouknout (např. kontrola po umytí zamazané pusy).

Jakmile dítě začne lézt, jsou bezpečnější zrcadla akrylátová – nikdy jsem však nenarazila na nějaká cenově dostupná. Rozumím tomu ale tak, že u pohybujícího se dítěte už vodorovně umístěné zrcadlo není zásadní věc – dítě spíš potřebuje vidět obrazy celého těla, když se postaví s oporou. V montessori jesličkách bývají zrcadla s tyčí, kterou batolata využívají ke stoji s oporou.

Zkušenost

Lenka: Dorotka od Machovských měla zrcadlo bezpečně zastrčené za sedačkou. „Se staršími dětmi jsem zrcadlo neměla, protože bylo komplikované ho umístit. Ale teď po zkušenostech s Dori musím říct, že stálo za to vymyslet trik se zastrčením za sedačku,“ píše Lenka.

Zkušenost

Minimální varianta zrcadla

Daniela: Malé zrcadlo jsem Majdě párkrát sundala ze zdi na chvíli na prozkoumávání a pak ho zase vracela do předsíně na místo. Když už ale byla větší a začala do něj plácat, chodily jsme se do něj koukat společně. Třeba jsme si v předsíni tancovaly nebo jsem ji jen držela na tygříka na ruce a ona se prohlížela, dělaly jsme na sebe obličeje, ukazovaly si kde je nos a podobně ...

4. Šestinedělí a kojení

Tahle kapitola vznikala z celého e-booku až úplně naposledy. Měla jsem totiž velké dilema: jak těhotnou ženu přesvědčit, že sžívání se s dítětem je pro většinu prvorodiček OPRAVDU HODNĚ NÁROČNÉ, takže stojí za to se předem připravit, ale přitom ji neděsit a nesnižovat už dopředu její mateřské kompetence?

Nevím. Možná se to dá rozumem pochopit přes spánek: pokud jste někdy v životě třeba týden v kuse nemohla nepřerušovaně spát, asi si vzpomenete, jak vás nabourávání spánkových cyklů vyčerpalo – a noční péče o miminko netrvá jen týden. Nebo přes hormony: pokud znáte předmenstruační syndrom, víte, že hormony zásadně ovlivňují vaši náladu, výkonnost a vůbec všechno – poporodní nával hormonů je ale ještě úplně jiná liga (kdekdo reportuje, že během hodiny 3x pláče zoufalstvím a do toho 3x štěstím :-)).

Zkusíme se tedy omezit na dvě zásadní rady. :-)

Šestinedělí tu není pro návštěvy fotící si miminko

V šestinedělí je úkolem matky svoje dítě navnímat, napojit se na něj, napojit se na sebe. Každé dítě je jiné. Ale žádné dítě nepotřebuje umyté nádobí – všechny děti potřebují spokojenou maminku.

Metafora pro tatínka: Je to, jako by muž dostal automobil, když nikdy předtím žádný neřídil. A neexistuje autoškola. Je prostě potřeba maximálně vnímavě „jezdit“ a postupně pochopit, „jak se to chová“, dokázat předvídat, sžít se. Spolupracovat. Dělá se to tak, že žena nemá žádné úkoly, povinnosti. Nemusí nic řešit, natožpak rozumem. Je s miminkem v posteli, užívá si ho a poznává ho. Odpočívá a ladí se. Pak je šance, že bude rozumět jeho pláčům, jeho způsobům usínání, bude se jim dobře kojit atd. atd.

Pokud matka musí svou pozornost dělit mezi miminko a jiné úkoly (vařit, uklízet, starat se o návštěvy, o partnera, …), bývá to na úkor této „intuitivní autoškoly“ – a celkově je to prostě horší.

Zkušenost

Proč nám někdy nejde prostě jen ladit se na miminko a trávit čas v posteli?

Irča: Přidám vám osobní zkušenost: Když jsem měla první dítě, můj partner mi doporučoval, abych nechala stranou mou typickou neustálou výkonnost a aktivitu, péči o domácnost, vaření a podobně. Jenomže. Nová role mámy mě tak vykolejovala, že já jsem nutně potřebovala něco starého známého, v čem jsem si jistá, co umím, co zanechává po sobě výsledky! Což byl pro mě ÚKLID :-) 

Skrz to, že jsem prováděla naprosto nepodstatné činnosti, které mohl skutečně zastat někdo jiný, jsem se vracela do rovnováhy a mohla jsem být lepší čerstvou mámou.

Takže můj závěr je: zkoumejte své pocity a buďte k sobě milé, vycházejte si vstříc. Co vlastně potřebujete?

 • Aby věci v domácnosti byly pod kontrolou, aby byl kolem mě pořádek: nechte si s domácností pomoct, najměte si někoho.
 • Abych dělala něco co znám, měla pocit kompetence: předejte miminko milujícímu tatínkovi a ukliďte si nebo udělejte cokoliv dalšího, co vás nabije.
 • Aby se na mě lidé nekoukali skrz prsty: nezvěte návštěvy! domluvte se s mužem, jak vás podpoří. :-)

Celkově: šestinedělí je velká změna, ale její je podoba nepředvídatelná. Je bezva, když si o těchto věcech můžete s mužem promluvit už za těhotna.

Šestinedělí, když už tu jsou i starší děti

Pokud vaše nové dítě není vaše první, už asi zhruba víte. Vaše bytost už je více adaptovaná a má mnohem větší respekt k tomuto procesu. Nový úkol je však podpořit vaše starší dítě - ještě včera před porodem bylo "malé", a dnes je "obrovské". 

Ve skutečnosti je ale dál velice malé a potřebuje přijetí a péči maminky. Jak to skloubit. Univerzální rada je "rande" - trávit čas se starším sourozencem, věnovat se jen jemu, těšit se z něho. Bezva je knížka od Laury Markham AHA Sourozenci

Tip: kojící bedna. Potíže bývají se situací, kdy miminko se kojí, tudíž maminka není k dispozici, a staršák to těžko nese. Z kojení se ale dá udělat pravidelný společný čas ve třech: už během těhotenství sbírejte hračky, obrázkové knížky, omalovánky, ... cokoliv ... vypůjčte spoustu věcí od kamarádek a vytvořte kojící bednu, ze které před kojením vytáhnete společně nějakou zajímavost a pohrajete si spolu. Kojení miminka jako doba, kdy máma sedí, já si stavím a ona mě občas pohladí. 

 

V dnešní době na to nemusíte být sama!

Kdo jako prvomatka zažil podporu zkušenějších žen, ten na ni nedá dopustit a zpravidla nějakým způsobem podporuje dál další matky. Někdo třeba píše e-booky o montessori :-), někdo dělá laktační poradkyni, někdo pomáhá kámoškám zorientovat se. Je bezva mít tzv. poporodní dulu. Nebo odbornici na kojení. Nebo prostě někoho zkušeného. Zkuste vygooglit ve svém okolí. Existuje dokonce i FB skupina, kde ženy navazují kontakty, aby si mohly nezištně pomáhat v šestinedělí - krása.

A naopak: pokud nemáte problém, nenechejte se od nikoho zúzkostňovat! Existuje totiž mnoho protichůdných názorů na péči o dítě, a ať to pojmete jakkoliv, bude to podle někoho úplně špatně. Příklad: jeden směr má za to, že nejlepší je maximum tělesného kontaktu s mámou. Jiný směr naopak „neustálé šátkování“ považuje za omezování dítěte a doporučuje dávat dítku volnost a klid. Pro někoho je špatně dudlík, zavinovačka, dokrmování. Jiný vidí velký problém ve smyslovém přetěžování. Právě přílišný tlak na cokoliv (jak je to jedině správně) však může matce paradoxně situaci spíš zkomplikovat, než jí pomoct.

Jak se v tom tedy vyznat? Nejsme mega zkušené matky, ale myslíme si, že hodně věcí v péči o dítě je dáno kulturně, tj. není to absolutní pravda. Jak tedy postupovat? Dělejte to, co vám dává smysl. Pokud máte problém (například potíže s kojením nebo s uspáváním), najděte si pomoc (podrobně je to rozvedeno ve fotogalerii). Pokud problém nemáte, pokuste se nenechat se znejistit.

Pro svoje dítě jste skvělá máma.

Celkově: mateřský start bude pro vás určitě znamenat vykročení z komfortní zóny. To zvládnete! Držíme palce, přejeme štěstí a hladké sžívání.

Shrnutí: k čemu je montessori novorozencům?

 • Novorozenec se především chce cítit bezpečně, což krásně funguje u matky (v tom je monte jako kontaktní rodičovství).
 • Když je spokojený a vyrovnaný, učí se vnímat – tj. rozpoznat ve svém okolí stále se opakující vzory (patterns) toho, do jakého světa a situace se narodil. Těší ho koukat na něco vhodně složitého a snažit se to „pochopit“ – třeba závěsné mobily.
 • Prudce se mu rozvíjí zrak, nejlépe vnímá kontrasty černé a bílé – zajímají ho výrazné obrázky;
  jeho první pohyby končetinami nejsou záměrné. Rád sleduje při pohybu sám sebe v zrcadle – postupně si spojí, jak se ruka vlastně dá ovládat vůlí.
 • Novorozenec má největší prospěch z matky, která se naučí vnímat jeho signály, jeho rytmus, jeho povahu. To není automatické! Ve všech kulturách se k šestinedělce přistupovalo jako k miminku – dostávala absolutní péči, aby se především mohla věnovat sžívání se s dítětem. Tento bod (maximálně to nové mamince usnadnit) je tím nejdůležitějším z montessori pro novorozence.
 • Matka naopak může zažívat leccos – smutek, strach, osamění, návaly nejrůznějších emocí. Je to běžné. Mluvte o tom. Úkolem návštěvy je přinést vývar a maminku chválit. :)
Irena Kubantová a miminko