Fotogalerie: Šestinedělí, kojení, sžívání se s miminkem

Inspirace z rodin okolo nás, i z internetu

Fotky jsme převzaly částečně od rodin okolo nás, částečně uvádíme jako inspiraci, co se nám líbilo na internetu.

Nejlepší zpráva ohledně šestinedělí a kojení je to, že v ČR vzniká stále početnější skupina poradkyň, které mají zkušenosti s rozkojením nejrůznějších rodin, s vyřešením pláčů miminka, pomůžou s nošením a s čímkoliv jiným po porodu.

Úplně nejlepší je vybrat si poradkyni už před porodem, zajít na kurz, domluvit se s ní individuálně na návštěvě v porodnici a na návštěvě doma. Zopakuju metaforu pro tatínky, kterou jsem použila už v ebooku: je to určitá možnost autoškoly. Každé dítě je jiné! Ale zkušenější ženy vám opravdu mohou ušetřit spoustu nervů.

Kde najít poradkyni, která se opravdu vyzná v kontaktním rodičovství: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poznámka: informace od těchto poradkyň jsou něco jiného, než předporodní kurz pořádaný vaší porodnicí. Je to jiný způsob uvažování a fungování. Opravdu doporučujeme.

Prima kniha o souvislostech:

https://www.mamila.sk/shop/knihy/23-prakticky-navod-na-kojeni-v-cestine.html

Spánek je naprosto zásadní věc. Když jsou se spánkem potíže, ovlivňuje to celou rodinu zásadním způsobem.

Neexistuje jedna odpověď, ale existuje Lenka a její web Prosím spinkej, kde můžete najít něco, co pomůže zrovna vám.

https://www.prosimspinkej.cz/

Kontakt kůže na kůži je skvělá věc. Tatínek zapojený hned od porodu taky.

Topponcino - podložku pod miminko - mají matky rády z těchto důvodů

  • Když dítko uspáváte na ruce a pak ho chcete položit, někdy se miminko za pár chvil vzbudí, protože cítí změnu teploty. Topponcino může pomoct.
  • Když starší sourozenec je ještě malé dítě a bojíte se, že by omylem mimču divně kroutil hlavičku nebo končetinu, je topponcino super jako podložka, se kterou může vzít ségru pohodlně do náruče
  • Když miminko berete do cizího prostředí, např. k lékaři, může topponcino navodit známý pocit a mimčo bude klidnější.

Celkově to připomíná naše české zavinovačky, jen bez zavinování, obdobně poslouží asi jakákoliv stále stejná, složená deka.

Fotka z webu The Kavanaugh Report.

Dítko, které usnulo při kojení, a které nepoužívá dudlík. Je možné fungovat bez dudlíku? A je oukej uspávat kojením?
Opět, pokud jste nejistá, ptejte se své poradkyně.

Já jsem se zeptala kamarádky Jany Srncové, co její klientky často řeší. A toto mi napsala k pláči miminek:

Pláč u miminek. Je to komunikace, neumí to jinak a pláč vždy vyjadřuje nějakou potřebu. Jiné je to u batolat, kde potřeba ventilovat je vyšší a když je vyšší míra frustrace (a to obzvlášť tam, kde je k dispozici většinu času jeden dospělý na dvě a více dětí, bývá vcelku běžně), potřebují vztek, pláč.. Pláč nicméně krom jiného zvyšuje nitrolebeční tlak a tak obzvlášť u miminek je dobré mu spíš předcházet. Ze zkušenosti LP se mi velice často dostává zpětné vazby, že pláče se eliminovaly poté, co maminky zařadily kroky, které jsme spolu prošly.

Obecně bývá buď problém

  • s pochopením spánkových cyklů miminka rodiči,
  • s nepochopením, jak moc aktivní pomoc děti potřebují k uspání,
  • s komunikováním vylučování,
  • vyšší potřeby nošení,
  • více kontaktu kůže na kůži, který reguluje i dech, tep, srdeční činnost a uklidňuje,
  • a také někdy bývá zakopaný pes v nespokojenosti se změnou toku mléka (na toto jsou děti různých povah citlivé různě).
  • Taky bývají obzvlášť v prvních měsících večerní pláče. Někdy pomáhá dávat miminko spát mnohem dřív a obzvlášť bez večerního koupání (koupat lze přes den), někdy pomůže jít uspávat ven na procházky. A ano, někdy na večerní pláče nepomůže nic moc, ale tohle bývá pláč z velkého přetažení (a často souvisí s tím, jak se daří uspávatt či douspávat prsem, nošením přes den) kdy už skutečně nic moc nepomáhá..

Dělám předporodní přípravy na kojení a ženy, které si přípravami prochází mi hlásí, že jsou rády, že si přípravou prošly, miminku vesměs rozumí a moc pláče nezažívají a když ano, volají si pro návštěvu a tam to většinou rozlouskneme společně.. Takže za mě je to i kvalitní předporodní příprava na kojení..

----

Proč to zde tak rozsáhle vypisujeme? V naději, že vás to navnadí opravdu zvážit spolupracovat s laktačními poradkyněmi, pokud vám výše napsané dává smysl, líbí se vám to. Je škoda být na to sama. 

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Tip pro koupání: pro děti, které ponoření do vody moc nebaví, je super vlézt do vany i s nimi a koupat se společně.

Nebo aspoň ponořte mimčo i s osuškou, nechte ji nasáknout vodou, tím se miminko adaptuje na jinou teplotu. Pak teprve vybalte.

Komentář od poradkyně: "Obecně je zažitý pocit, že se má dodržovat nějaký rytmus, rituály, že se má například koupat v 19.00. Jenže jediný rytmus, který malá miminka potřebuji, je respektovat jejich střídání spánkových cyklů a bdělosti a zavčasu jim pomoct s usínáním. Tedy často večerní pláče jdou eliminovat koupáním klidně někdy přes den."

Hodně se nám líbí souhrn, který sepsala porodní asistentka s desetiletou praxí. Mrkněte na to. Týká se porodu a po porodu.

 

Nosit dítě tatínka naučila taky laktační poradkyně - nejlepší je se s ní sejít už před porodem, nebo si domluvit návštevu v porodnici. Nejde jenom o kojení, ono u miminek souvisí všechno se vším.

 

Nejjednodušší typ úvazu - pružná látka (toto není nosící šátek), který se jen přehodí například přes tatínka.

Minidítě čurá do kyblíčku. Tzv. bezplenková metoda. Některé matky se na mimčo naladí natolik, že čtou jeho signály, že se potřebuje vymočit. Jste strašná matka, když dítě nečtete a necháváte močit do pleny? Nejste :-)
Skoro všechno v mateřství je jen možnost. Pokud vás něco osloví, zkoušejte, zkoumejte.

A na závěr ještě znovu nejdůležitější rady: Nebojte se zapojit tatínka od nejútlejšího věku! Je to super.

A  ještě čísla motivující ke kojení: z porodnice odchází cca 80 % kojených dětí, ale více než šestiměsíční kojení zažije jen 18 procent českých dětí (podle WHO je fajn kojit dva roky nebo déle).

Čím to je? Je to rozhodutí žen, že kojit nechtějí? Z práce v terénu vyplývá, že bohužel ve většině případů to není vědomé rozhodnutí. Ženy chtějí své děti kojit, ale jsou v tom nejrůznější překážky, tak to rodina vzdá.

Zejména u novorozenců je to začarovaný kruh: pokud se kojení nedaří, dítě se krmí z lahvičky, čímž se mu kojení následně daří ještě méně (lahvička totiž teče sama, dítko netrénuje sání).

Kojení je skvělá věc, ale prostě ne vždy to jde "samo".

Ve vypětí po porodu je ale težší případné problémy řešit. Proto lobuju za zvážení raději se připravit předem.

Co získáte? Benefity kojení jsou všeobecně známé a veliké. Ve vztahu k montessori v tom vidím toto: kojení je určitý způsob komunikace mezi matkou a dítkem. Poznáváte miminko, spolupracujete. Vnímáte se. Což je přesně téma montessori.

Kde najdete svou pomocnou ruku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Knihy o miminkách, které nás zaujaly

 

Knížka shrnující základy kontaktního rodičovství. Minimálně prolistujte.

Jedna z mála knížek, která podrobně rozebírá šestinedělí z pohledu porodní báby a bylinkářky. Připojím k tomu komentář mojí kamarádky Jitky:

Nejlepší by bylo dodržovat praxi přírodních kultur: první dva týdny v posteli s mimčem, další dva týdny kolem postele, poslední dva týdny už se trochu rozfungovat.

... chodím poslední půlrok za šestinedělkami. Většinou potřebují sdílet, umýt nádobí, vyprat prádlo, uvařit, připravit solnou lázeň s éterickými oleji na rány, zavázat bříško, bylinné komprese, ošetřit pupík a jak na to, co s bolavými bradavkami.. trochu pomoct s prostorem a uspořádáním.. chtějí vědět co s prvními překvapeními.. pak taky nějaká podpora muže v tom, že je úplně v pořádku, že ničemu nerozumí a že by měl dát vědět tchyni a své matce ať začnou pomáhat, že jsou vítané..

Tip na knihu, pokud čekáte druhé dítě. Laura se věnuje přípravě už od těhotenství.

Bezplenková komunikační metoda je odpovědí na to, jak to jako řeší domorodky, když nemají plenky. Je to tak, že jsou na dítě napojené, a prostě cítí, že bude chtít vylučovat, tak ho dají nad vhodné místo.
Tento cíl pro vás může a nemusí být zajímavý, ale pokud máte chuť, knížku od Ingrid Bauerové každopádně omrkněte. Není dlouhá. Vystihla to moje kamarádka Ifka:

"Bez plenky - původně návod na bezplenkovou komunikační metodu s dětmi od novorozenců, pro mě asi jedna z nejjasněji a nejvíce realisticky formulovaných knih, jak se vztahovat k jiným bytostem."

Milá krátká obrázková knížka od Michaely Mrowetz, třeba pro staršího sourozence - láska, porod, nová rodina.

Aletha ohromně pomáhá mně (Mirka). Její pohled dává smysl.