Novorozeně se kouká na svět

Černobílé kontrastní obrázky. Montessori vizuální a taktilní mobily. Zrcadlo. Šestinedělí a kojení.

Úvodem o Montessori pro miminka

Jaké bude vaše období prvního sžívání se s miminkem? To je různé.

Možná bude vaše dítě  dobře usínat a hodně spát, možná ne. Možná budete spokojení, možná budou i jiné nálady. Pokud máte chuť a energii, je vhodné, nachystat si předem tři tipy pro Montessori novorozence (karty, Montessori závěsy/mobily a zrcadlo) už za těhotna v rámci zařizování "hnízda".

Pokud jste to před porodem nestihla a teď vám, vyčerpané, s náročným novorozencem, zní níže uvedené nápady jako provokace, nechte to být! Nejdůležitější je co nejodpočinutější matka.

Je potřeba toto všechno zařizovat a kupovat? 

Ne. Podstata Montessori doma není vlastnit dokonalé pomůcky a mít bezchybně připravené prostředí pro dítě určitého věku. Jádrem Montessori přístupu je dítěti rozumět -  jeho potřebě bezpečí, předvídatelnosti, řádu, klidu na soustředěné zkoumání ve vlastním rytmu. A potřebě nezávislosti, volného pohybu, možnosti „dokázat věci samo“.

Montessori metody a pomůcky vás mohou inspirovat k tomuto porozumění – co dítě dělá a proč a jak mu vyjít vstříc. Tato pochopení („proč a jak“)  bývá mamikám velkou pomocí v mateřství. Montessori pomáhá i těm, co se na mateřství těší, i těm, co se trošku bojí. Vnímat dítě, být nadšené z jeho způsobu fungování, napojit se na něj – to je něco úžasného. 

Během práce s ženami a malými dětmi, se stále znova a znova potvrzuje fakt, o kterém mluví snad všichni psychologové: Nejprve musí mít máma naplněné své potřeby (aspoň ty pro ni klíčové) a až poté se dokáže naladit na dítě, rozumět mu, reagovat na jeho potřeby a emoce. Bez toho to nejde. 

Zde jsou 2 důležité tipy:

1. Tip - Nesrovnávejte!

Jakékoliv rady k mateřství, včetně Montessori, mohou být past:

 • Očekáváte, že dítě bude fungovat jako na obrázcích v příručce.
 • Nechápete, jak ty monte pokojíčky můžou být tak uklizené.
 • Vaše dítko na předloženou monte aktivitu nereaguje nebo ji uchopí jinak, než příručka popisuje, například ji rozhází po pokoji...  

Proto je zásadní chápat, že Montessori je tu pro vás, nikoliv vy pro Montessori. Vyhněte se jakémukoliv srovnávání – s jinými dětmi nebo s jinými matkami. Vy jste vy, originální nádherné bytosti. Všechno berte jako možnost, jako inspiraci.

Když něco zaujme vás, vyzkoušejte s dítětem.
Když to nezaujme vás či vaše dítě, nic se neděje.

2. Tip - Najděte si svou smečku!

Ze všech průzkumů mezi matkami na mateřské jednoznačně vychází: Ohromná pomoc je nebýt na miminko sama.

 • Skvělá věc je poporodní dula.
 • Skvělá věc je kamarádka na telefonu, když je mi smutno a cítím se sama.
 • Skvělá věc je parta, se kterou se můžu scházet.

Být „sama doma“ je z hlediska vývoje homo sapiens zcela nový jev - na to nejsou ženy evolučně vybavené.

Pamatujte: Nejlepší Montessori dárek pro dítě je spokojená matka, tedy si najděte lidi (člověka), se kterým budete moct trávit část času a podpoří vás to v péči o miminko i o sebe.

1. Kontrastní černobílé obrázky

Na úplném začátku života jsou děti fascinovány černo-bílou, protože obrázky s vysokým kontrastem vidí nejlépe. V Montessori se toto podporuje obrázkovými kartami.

Jsou skvělým dárkem pro miminko, který můžete vyrobit sami. Pro inspiraci lze využít Google (contrast pictures infant). Oblíbená bývají zvířátka nebo jiné postavičky, děti ale zajímají i pravidelné tvary, opakující se vzory – cokoliv, co je dost kontrastní. 

Obrázky buď nalepte na pevnější karty (např. karton), nebo použijte stojící rámeček na fotku (např. IKEA). Dají se také přilepit malířskou páskou na zeď u přebalovacího pultu a obměňovat. Jako u všeho v Montessori: méně je více, takže miminko nezahlcujte, vnímejte, co ho vede k soustředění.

Obrázky umisťujte tak, aby miminko mohlo odvrátit zrak, pokud se na ně zrovna dívat nechce.

Zkušenost

Mirka: Dárek pro miminko

"Náš Theo je jedináček, ale v blízkých rodinách se pravidelně rodí další a další miminka. 🙂 Jak se porod přiblíží, vyrábíme spolu se synem jednoduché kontrastní karty jako dárek pro nové dítě."

Nejde o dokonalost provedení, spíš o tu možnost miminko obdarovat. Obdobně můžete před dalším porodem karty vyrobit se starším sourozencem nebo třeba s tatínkem. 🙂

Zkušenost

Daniela: Laminovačka pro potřeby nejmenších

"Naše miminko chtělo karty časem samo držet a samozřejmě je strkat do pusy. Osvědčilo se mi karty zalaminovat a zastřihnout rohy do kulata, aby se neškráblo."

Laminovačka je jednoduchý stroj, který se dá pořídit za několik set korun. Pokud vás baví tvořit věci, vyplatí se vám.

Jak dětem dopřát přirozeně pozorování kontrastů i bez kartiček a kde kartičky koupit, najdete ve fotogalerii.

2. Montessori mobily

Montessori mobily - zavěšené objekty, které se prouděním vzduchu jemně hýbají - jsou vizuálně jednoduché. Nejsou tak zdobené, jako bývají klasické uspávací kolotoče nad postýlku. Nehrají melodie, pohybují se pouze prouděním vzduchu.

Cílem je přitáhnout pozornost novorozence, ale nepřetěžovat ho. Ponechat mu dost klidu, aby si mohl všimnout určitých aspektů toho, co vidí. Dítě se učí zostřit oko na určitou vzálenost a sledovat očima pomalu se pohybující objekt.

Montessori mobily

Na mobily se nedívejte z pohledu dospělého ale zespoda. Takto je vidí vaše miminko.

2a) VIZUÁLNÍ MOBILY

 • Munari (od cca 3-6. týdne)

První mobil je založený na kontrastu černé a bílé. Jemnější kontrasty, odstíny barev totiž oko čerstvého dítěte zatím neumí rozeznat. Na obrázku vpravo vidíte klasický Montessori mobil Munari.

Nahoře najdete i jeho variaci Galaxie. Je to absolventský mobil Montessori výcviku, kde jsem využila svou radost z vesmíru. Mobil sestává ze tří útvarů: Mlhoviny Kočičí oko, Spirální galaxie a Galaxie s příčkou. 

 • Osmistěny/octahedron (5-8. týden)

Tři osmistěny už umožňují dítěti pomalu vnímat primární barvy (žlutá, červená a modrá), což je podpořeno odlesky papíru, ze kterého je vyrobený. 

 • Gobbi (7-10. týden)

Sada pěti koulí v odstínech určité barvy. Věší se od nejtmavší koule nejníže, nejsvětlejší nejvýše, v paletě libovolného a vám příjemného odstínu. Původně byly koule z hedvábných nití.

Nyní je najdete háčkované, či jako bambulky. Na obrázku výše je fotka DIY alternativy - špulky s odstíny zelených nití. 

 • Tanečníci (8-13.týden)

Postavy 4 tanečníků z lesklého papíru, velmi lehce a lákavě nesených vzduchem. Velmi snadno vyrobíte samy/i doma.

Munari

munari

osmistěn

gobbi

tanečníci

2b) TAKTILNÍ / DOTYKOVÉ MOBILY

Taktilní neboli dotykové mobily stimulují dítě k pohybu nohama, rukama nebo k uchopovánípouštění a zkoumání ústy. 

V období, kdy miminka hračky pouštějí ještě nevědomě, pomáhá hračka, která nezmizí, ale zůstává na stuze nad ním, udržet spokojenost a zvyšovat motivaci k tréninku. 

Taktilní mobily stimulují bouchání a uchopování také za pomoci zvuku, takže mezi nimi najdete i rolničku nebo zvonečky.

S cílem se trefit nebo uchopit

 • uchopovací míček 
 • rolnička 
 • dřevěný kroužek na pružné stuze 
 • větší míč na kopání nohama 
 • tři propojené disky v primárních barvách
 • zvonkohra s uchopovacím kroužkem
 • stuhy

S cílem uchopit a nacpat si do pusy

 • uchopovací míček 
 • dřevěný kroužek na pružné stuze 
 • zvonkohra s uchopovacím kroužkem

Jako dotykový mobil můžete zavěsit i hračky do ruky, kterou můžete bez stuhy nabízet také pro hru na bříšku.

dřevěný kroužek

3 disky v primárních barvách

rolnička na stuze

látkový úchopový míček

korálkový úchopový míček

Zkušenost

Dají se mobily provozovat, když je v rodině starší batole nebo předškolák?

Závěsy pro miminko jsou nádherné. Pro malé dítě jsou neodolatelné. Zvládne starší sourozenec zacházet s mobilem opatrně, nebo jej strhne a zničí? Záleží na povaze staršího dítěte. Dobrou strategií je připravit mobil pro miminko do nějaké míry společně a nechat starší dítě předem si s ním pohrát. Případně vyrobit dva.

Alternativně je možné mobil miminku věšet, když je k tomu prostor. Mobil nemusí viset nad dítětem pořád - je to aktivita určená k rozvoji svalů oka, tedy dítě může mobil sledovat třeba 3 minuty (nebo 20 minut) a pak je možné jej pověsit mimo dohled dítěte.

Klasickou součástí Munari je skleněná koule. Pokud máte obavu, že starší sourozenec mobil rozbije a pořeže se, použijte raději plastovou kouli na DIY vánoční ozdoby.

Kde mobily pořídit?

Mobily můžete koupit na eshopu Samostatné dítě

Udělejte si samy (sami)

Pokud tento kurz studujete ještě během těhotenství, mobily se vám líbí a chcete je dítku nabídnout, můžete si je také vyrobit. Doporučujeme věnovat se tomu předem a v klidu. Období s novým miminkem hodně rychle utíká a máte spoustu nových věcí na práci, proto je lepší stihnout to před porodem. Pokud se váš muž nechá zlákat, můžete něco vytvořit i spolu – je to milá příprava.

Netradiční mobily

Nebojte se experimentovat – zavěsit i netradiční mobil. Principem je dát miminku možnost něco zajímavého sledovat, později na to zkoušet sahat.

Olivie je soustředěná na kontrastní rostlinu.

Miminko v kočárku

Dorotka pozoruje květinu.

Miminko a látka

Textil s výrazným vzorem.

Zkušenost

Zuzka: Polohování miminka pod mobilem

Nejlepší je, když dítě pod závěsem není přikryté. I když se nám zdá, že miminko se ještě vůbec nehýbe, není to úplně tak. Vnímání mobilu, v dítěti probouzí odezvu v těle, a to vede k rozvoji motoriky. Přikrývka rozvoj zbytečně omezuje. S prvním synem jsem to nevěděla. Vybavuji si fotku na mém blogu, kde je Miško právě přikrytý. (Poznámka: Zuzka má super monte blog www.mothering.cz )

Klasické zavěšené mobily umísťujeme před dítě (zhruba 30 cm nad jeho pupík). Pokud se dítě zajímá o něco jiného, kontrastního, např. závěs, nejlepší je, když je tento objekt před ním / nad ním, aby nevyvracelo hlavičku a pohled dozadu

Irča: Rovnoměrnost pohybu:

"Alternativně můžete využít zavěšení mobilu nad méně preferovanou stranu dítěte. Pokud miminko například "nerado" otáčí hlavičku doleva, věším mobil lehce vlevo nad osu těla dítěte, aby dítě cvičilo i nepreferovanou stranu."

Zkušenost

A co kontaktní rodičovství a obličej matky?

Daniela:

"Pokud kromě monte budete číst i věci o kontaktním rodičovství, asi narazíte na informaci, že nejzajímavější objekt pro novorozence je obličej matky. A že pokud dítě co nejvíce nosíte, má to pro něj skvělé benefity. Může vás to uvrhnout do dilematu, zda miminko potřebuje tedy kontakt s matkou, nebo volně ležet a soustředit se na mobily?

Berte to jako jednu z tisíce otázek, které vás budou mateřstvím provázet. Ve skutečnosti nikdo neví. Dělejte, co vám dává smysl, a orientujte se podle dítěte. Je nevýhodné nechávat ležet pod mobilem dítě, pokud je z toho jeho matka nervózní. Ale na druhou stranu, může to být i bezva - máma odpočívá od nošení a miminko zkoumá svět."

Zuzka:

"Mně připadají jako skvělá napojovací chvíle přebalování a převlékání. Na přebalovacím pultu může miminko sledovat obličej mámy nebo táty velice zblízka. Miminko může dobře pozorovat například to, jak rodič mluví. Je to silný moment pro komunikaci. Stojí za to se zpomalit a užívat si to."

Kam mobil zavěsit?

Mobily, na které se miminko má dívat, by měly být cca 30 centimetrů nad jeho bříškem, tedy cca 90-100cm nad dítě. Montessori mobily jsou dlouhé, nelze je zavěsit na běžnou dětskou hrazdičku (která má běžně 50-60cm). Máte tedy několik možností – zvýšit hrazdě nohy nebo závěs nahradit jiným nábytkem (položit smeták na skříň, zatížit a mobil spustit z něj dolů, nebo umístit tyč přes dvě židle s vysokým opěradlem). Nebo dát do stropu úchyt

Zvýšená hrazda u Lenky M. To šedé jsou nožky od IKEA kuchyňky, použité jako spojky nastavených nožek hrazdičky.

Předmět na pozorování pro miminko

Improvizace nad přebalovacím pultem.

Potřebuje miminko opravdu tolik různých mobilů?

Ne. Miminko potřebuje cítit, že je milováno a vnímáno, a mít možnost v klidu se soustředit na pozorování světa.

Pokud vás Montessori mobily baví, tak je vyrobte (a pak třeba pošlete dál). Pokud na to nemáte chuť nebo energii, nic se neděje. Důležité je pochopit princip: že i ležící miminko se rádo dívá na něco jednoduchého, stabilního. Že o tom může v klidu „přemýšlet“. Že se může na něco dívat a všimnout si nějakého aspektu znázorňujícího, jak náš svět funguje – třeba různých barev nebo různých odstínů. Pak ho to zaujme a tím si něco nového uvědomí. A že mu může stačit i větev jabloně nad kočárkem, která se lehce pohybuje ve větru.

V čem se Montessori mobily liší od klasických kolotočů nad postýlku?

Jsou mnohem jednodušší. Netočí se dokola a nehrají písničku. Klasické kolotoče mají na dítě často uspávací efekt – miminko sleduje hodně věcí najednou (hudba, pohyb, barvy) a to ho jakoby „zhypnotizuje“, mysl se může zaplnit - a pokud nemůže od mnoha vjemů odejít, "uteče" do spánku. Což je vlastně únik od stresu.

Účel Montessori mobilu je jiný. Cíl je, aby miminko mohlo v klidu pozorovat, cvičit a využívat k tomu to, co má k dispozici. Pokud si nejste jistá, zda váš mobil, nebo netradiční mobil, není moc složitý – řiďte se citem a soustředěním dítěte. Pokud se dítě dívá a je klidné a soustředěné - je spokojené. Pokud se odvrací, je čas na pauzu či změnu mobilu.

Návody na výrobu mobilů a ukázky taktilních mobilů najdete ve fotogalerii.

3. Zrcadlo

Zrcadlo, ve kterém dítě může sledovat samo sebe, svůj pohyb a vlastně i celé prostředí, ve kterém se později bude pohybovat. Zrcadlo dítě ohromně motivuje k pohybu a interakci s odrazem sebe sama.

Kde koupit vhodné zrcadlo?

Dokud se dítě nepohybuje, můžete použít jakékoliv zrcadlo. Třeba NISSEDAL.

Dokud dítě neleze, nemusíte řešit bezpečnost (rozbití) - osvědčuje se šedá PVC lepící páska TESA na podlepení. Jakmile dítě začne lézt, jsou bezpečnější zrcadla akrylátová, ale jsou cenově nákladná.

V Montessori jesličkách najdete zrcadla s tyčí, kterou batolata využívají ke stoupání, sedání a stoji s oporou. Baví je pozorovat samy sebe při pohybu, vstávání a sedání. Učí se tak vnímat obraz sebe sama, celého svého těla.

Zkušenost

Lenka: Zrcadlo za sedačkou

Dorotka od Lenky M. měla zrcadlo bezpečně zastrčené za sedačkou: „Se staršími dětmi jsem zrcadlo neměla, protože bylo komplikované ho umístit. Ale teď po zkušenostech s Dori musím říct, že stálo za to vymyslet trik se zastrčením za sedačku,“ píše Lenka.

Zkušenost

Daniela: Minimální varianta zrcadla

"Malé zrcadlo jsem Majdě párkrát sundala ze zdi na chvíli na prozkoumávání a pak ho zase vracela do předsíně na místo. Když už ale byla větší a začala do něj plácat, chodily jsme se do něj koukat společně. Třeba jsme si v předsíni tancovaly nebo jsem ji jen držela na tygříka na ruce a ona se prohlížela, dělaly jsme na sebe obličeje, ukazovaly si kde je nos a podobně..."

4. Šestinedělí a kojení

Tahle kapitola vznikala z celého textu kurzu Montessori miminko až úplně naposledy. Trvalo vyřešit dilema, jak těhotnou ženu přesvědčit, že sžívání se s dítětem je pro maminky, nejen prvorodičky, opravdu výzva, takže stojí za to se předem připravit, ale přitom ji nevylekat a předem nesnižovat její mateřské kompetence...

Možná se to dá rozumem pochopit přes spánek. Pokud jste někdy v životě třeba týden v kuse nemohla nepřerušovaně spát, asi si vzpomenete, jak vás nabourávání spánkových cyklů vyčerpalo. A noční péče o miminko netrvá jen týden.

Nebo přes hormony. Pokud znáte předmenstruační syndrom, víte, že hormony zásadně ovlivňují vaši náladu, výkonnost a vůbec všechno. Poporodní nával hormonů je ale ještě úplně jiná liga. Leckdo říká, že během hodiny třikrát pláče zoufalstvím a do toho třikrát štěstím.

Zkusíme se tedy omezit na tři zásadní rady:

 • Šestinedělí tu není pro návštěvy fotící si miminko

V šestinedělí je úkolem matky navnímat své dítě, napojit se na sebe a na něj. Každé dítě je jiné. A každá máma je jiná. Žádné dítě nepotřebuje umyté nádobí anebo fotku s babičkou – zato všechny děti potřebují spokojenou maminku.

Metafora pro tatínka: Je to jakoby muž dostal automobil a nikdy předtím žádný neřídil. A neexistuje autoškola. Je prostě potřeba maximálně vnímavě „jezdit“ a postupně pochopit, „jak se to chová“, dokázat předvídat, sžít se. Spolupracovat. Dělá se to tak, že žena nemá žádné úkoly, povinnosti. Nemusí nic řešit. Je s miminkem v posteli, užívá si ho a poznává ho. Odpočívá a ladí se. Pak je šance, že bude rozumět jeho různým druhům pláče, jeho způsobu usínání, bude se jim dobře kojit atd. 

Pokud matka musí svou pozornost dělit mezi miminko a jiné úkoly (vařit, uklízet, starat se o návštěvy, o partnera…), bývá to na úkor této „intuitivní autoškoly“ – a toto období nezužitkuje vhodným a výhodným způsobem.

Zkušenost

Irča: Proč mi nešlo se ladit na miminko a trávit čas v posteli? 

"Když jsem měla první dítě, můj partner mi doporučoval, abych nechala stranou mou typickou neustálou výkonnost a aktivitu, péči o domácnost, vaření a podobně. Jenomže. Nová role mámy mě tak vykolejila, že jsem nutně potřebovala něco starého známého, v čem jsem si jistá, co umím, něco, kde vídím výsledek. A to byl pro mě ÚKLID! 

Díky tomu, že jsem prováděla naprosto nepodstatné činnosti, které mohl skutečně zastat někdo jiný, jsem se vracela do rovnováhy a mohla jsem být lepší čerstvou mámou."

Proto zkoumejte své pocity a naslouchejte si. Buďte k sobě milé a upřímné. Ptejte se samy sebe, co potřebujete a počkejte na odpověď. A vycházejte si vstříc. 

Co potřebujete?

 • Aby věci v domácnosti byly pod kontrolou, aby byl kolem mě pořádek: Přenechte tuto starost partnerovi, nechte si s domácností pomoct nebo si někoho najměte.
 • Abych dělala něco, co vím, že umím, a měla pocit kompetence: Předejte miminko milujícímu tatínkovi a dělejte cokoliv, co jste dělávala, o čem víte, že vám to pomůže dostat se do rovnováhy, nabít se.
 • Abych měla klid pro sebe i pro dítě: Nezvěte návštěvy a domluvte se s mužem, jak vás podpoří a ochrání před zbytečnou únavou kvůli návštěvě.
 • Abych nebyla sama: Pozvěte si návštěvy, které máte ráda! Se kterými se dohodnete předem, že u vás budou hodinu a že donesou polévku :-).

Šestinedělí je velká změna a její podoba je nepředvídatelná. Pomáhá, když si o těchto věcech můžete promluvit s někým, komu důvěřujete.

 • Šestinedělí se starším sourozencem

Pokud vaše nové dítě není vaše první, už asi zhruba víte. Vaše bytost už je více adaptovaná a má mnohem větší respekt k tomuto procesu. Nový úkol je však podpořit vaše starší dítě při sžívání se se sourozencem. Ještě včera před porodem bylo prvorozené dítě "malé" a dnes je "velké". Ve skutečnosti na věku či velikosti nezáleží. Důležité je, aby starší sourozenec neměl pocit, že přišel kvůli novorozeněti o maminčinu lásku a pozornost.

Jak to skloubit?

Tip: Rande. Trávit nerušený čas se starším dítětem, věnovat se jen jemu, těšit se z něho. Je důležité, pokud to jde, nebrat si na rande miminko! Nejvíc rozsáhlá kniha k tématu sourozeneckých vztahů v češtině je knížka od Laury Markham AHA rodičovství: Sourozenci. Rychlejší vhled do tématu můžete dostat v online kurzu Sourozenci.

Tip: Kojící bedna. Potíže bývají se situací, kdy se miminko kojí, tudíž maminka není k dispozici - a starší dítě potřebuje mámu HNED. Z kojení se ale dá udělat pravidelný společný čas ve třech. Už během těhotenství sbírejte hračky, obrázkové knížky, omalovánky - cokoliv. Půjčte si věci od kamarádek a vytvořte "kojící bednu", ze které před kojením vytáhnete společně nějakou zajímavost a pohrajete si spolu. Kojení miminka jako doba, kdy "máma sedí, já zkoumám novou věc, stavím, posíláme si auta a ona mě vždycky překvapí. Anebo děláme něco, co mám rád/a."

 • V dnešní době na to nemusíte být sama.

Kdo jako prvomatka zažil podporu zkušenějších Montessori žen, nedá na ni dopustit a zpravidla nějakým způsobem podporuje dál další matky. Někdo třeba píše online kurzy o Montessori, někdo dělá laktační poradkyni, někdo pomáhá kamarádkám zorientovat se. Je bezva mít tzv. poporodní dulu. Nebo odbornici na kojení. Nebo prostě někoho zkušeného. Zkuste vyhledat ve svém okolí. Existuje dokonce i FB skupina, kde ženy navazují kontakty, aby si mohly nezištně pomáhat v šestinedělí... Krása!

A naopak: Pokud nemáte problém, nenechejte se od nikoho vylekat. Výzva dnešní doby je zorientovat se v naprosto protichůdných názorech, na které narazíte na internetu, v rodině i u kamarádek. Podle někoho ve vašem okolí, bude to, co děláte s miminkem, špatně a bude se vás snažit přesvědčit ke změně.

Příklad: Jeden směr má za to, že nejlepší je maximum tělesného kontaktu s mámou. Naopak jiný směr považuje „neustálé šátkování“ za omezování dítěte a doporučuje dávat dítku volnost a klid. Pro někoho je špatně dudlík, zavinovačka, dokrmování. Jiný vidí velký problém ve smyslovém přetěžování. Právě přílišný tlak na to, aby  matka dělala věci jediným správným způsobem může matce a dítěti paradoxně situaci spíš zkomplikovat, než jí pomoct.

Jak se v tom tedy vyznat?

Všimněte si, kolik věcí je dáno kulturně. Víte třeba, že v asijských zemích je ryba jedním z prvních příkrmů? Co bychom tomu řekli u nás?

Nic není absolutní pravda. Jak tedy postupovat? Dělejte to, co vám dává smysl. Pokud máte problém (například potíže s kojením nebo s uspáváním), najděte si pomoc (o tom více ve Fotogalerii Šestinedělí a kojení). Pokud problém nemáte, pokuste se nenechat se znejistit.

Pro svoje dítě jste nejlepší máma.

Rady ke kojení a literatura. Toppocino - pelíšek.

Shrnutí: K čemu je Montessori novorozencům?

 • Novorozenec se především chce cítit bezpečně, což se děje v péči spokojené matky (v tom je monte jako kontaktní rodičovství).
 • Když je novorozenec spokojený a vyrovnaný, učí se vnímat, tj. rozpoznat ve svém okolí stále se opakující vzory toho, do jakého světa a situace se narodil. Těší ho dívat se na něco vhodně složitého a snažit se to „pochopit“ – třeba závěsné mobily.
 • Prudce se mu rozvíjí zrak, nejlépe vnímá kontrasty černé a bílé – zajímají ho výrazné obrázky. Jeho první pohyby končetinami nejsou záměrné. Rád sleduje při pohybu sám sebe v zrcadle – postupně si spojí, jak se ruka vlastně dá ovládat vůlí.
 • Novorozenec má největší prospěch z matky, která se naučí vnímat jeho signály, jeho rytmus, jeho povahu. To není automatické! Ve všech kulturách se k šestinedělce přistupovalo jako k miminku – dostávala absolutní péči, aby se především mohla věnovat sžívání se s dítětem. Tento bod -maximálně to nové mamince usnadnit -  je tím nejdůležitějším z Montessori pro novorozence.
 • Matka naopak může zažívat leccos – smutek, strach, osamění, návaly nejrůznějších emocí. Je to běžné. Mluvte o tom. Úkolem návštěvy je přinést vývar a maminku chválit/podpořit - pokud o to stojí.
Cena online kurzu:
1 490 Kč

Online kurz v číslech

0
minut videa
0
kapitol
0
+
stran textu
0
+
fotek

Přístup k online kurzu

Po zaplacení kurzu vám budou na uvedený email automaticky zaslány přístupové údaje do Členské sekce webu Montessori praxe. Zde najdete v části menu "Moje online kurzy" všechny vámi zakoupené online kurzy.

Online kurzy můžete sledovat na počítači, tabletu či mobilu.
Přístupy k online kurzům jsou dostupné 3 roky od zaplacení objednávky.

Akční nabídka jen pro vás!

Získejte vše v jednom!

V našem speciálním balíčku kurzů Montessori praxe najdete všechny online kurzy, které máme v současnosti k dispozici. 

Cena všech kurzů:
12 000 Kč

Vše za čtvrtinu:
2 990,-Kč

V balíčku najdete 

Vše, co jsme do této chvíle byli schopni zpracovat o dětech do 6 let.

 • 11 online kurzů
  Montessori miminko, Hrajeme si s batoletem, Montessori v kuchyni, Montessori doma, Montessori psaní a čtení, Montessori matematika, Jak správně komunikovat s dětmi, Jak nastavovat dětem hranice, Vzteká se a vříská?, Sourozenci, Montessori pro táty
 • 33 hodin videozáznamu kurzů
 • 11 sad textových doplňkových materiálů
 • 1000+ fotografií z praxe
 • 50+ ilustračních videí