Fotogalerie: Šestinedělí a kojení

Inspirace z rodin a internetu

Kojení

Nejlepší zpráva ohledně šestinedělí a kojení je to, že v ČR vzniká stále početnější skupina poradkyň, které mají zkušenosti s rozkojením novorozeňátek, s vyřešením pláčů miminka, pomůžou s nošením a s čímkoliv jiným po porodu.

Úplně nejlepší je vybrat si poradkyni už před porodem, zajít na kurz, domluvit se s ní individuálně na návštěvě v porodnici a na návštěvě doma. Zopakuju metaforu pro tatínky, kterou jsem použila už dříve v textu: Předporodní příprava je určitá možnost "novorodičovské autoškoly". Každé dítě je jiné! Ale zkušenější ženy vám opravdu mohou ušetřit spoustu nervů.

Spánek

Spánek je naprosto zásadní věc. Když jsou se spánkem potíže, ovlivňuje to celou rodinu zásadním způsobem. Neexistuje jedna odpověď, ale existuje Lenka a její web Prosím spinkej, kde můžete najít něco, co pomůže zrovna vám.

https://www.prosimspinkej.cz/

Dudlík a usínání u prsa

Dítko, které usnulo při kojení, a které nepoužívá dudlík.

Je možné fungovat bez dudlíku? A je v pořídku uspávat kojením? Opět, pokud jste nejistá, ptejte se své poradkyně.

Na tyto dotazy odpovídala laktační poradkyně Jana Srncová a toto napsala k pláči miminek:

"Pláč u miminek. Je to komunikace, neumí to jinak a pláč vždy vyjadřuje nějakou potřebu. Jiné je to u batolat, kde potřeba ventilovat je vyšší a když je vyšší míra frustrace (a to obzvlášť tam, kde je k dispozici většinu času jeden dospělý na dvě a více dětí, bývá vcelku běžně), potřebují vztek, pláč. Pláč nicméně krom jiného zvyšuje nitrolebeční tlak a tak obzvlášť u miminek je dobré mu spíš předcházet. Ze zkušenosti laktační poradkyně se mi velice často dostává zpětné vazby, že pláče se eliminovaly poté, co maminky zařadily kroky, které jsme spolu prošly.

Obecně bývá problém:

  • s pochopením spánkových cyklů miminka rodiči,
  • s nepochopením, jak moc aktivní pomoc děti potřebují k uspání,
  • s komunikováním vylučování,
  • vyšší potřeby nošení,
  • více kontaktu kůže na kůži, který reguluje i dech, tep, srdeční činnost a uklidňuje,
  • a také někdy bývá zakopaný pes v nespokojenosti se změnou toku mléka (na toto jsou děti různých povah citlivé různě).
  • taky bývají běžné, obzvlášť v prvních měsících, večerní pláče. Někdy pomáhá dávat miminko spát mnohem dřív a obzvlášť bez večerního koupání (koupat lze přes den), někdy pomůže jít uspávat ven na procházky. A ano, někdy na večerní pláče nepomůže nic moc, ale tohle bývá pláč z velkého přetažení (a často souvisí s tím, jak se daří uspávatt či douspávat prsem, nošením přes den), kdy už skutečně nic jiného nepomáhá.

Dělám předporodní přípravy na kojení a ženy, ty, které si přípravami prošly, mi hlásí, že jsou rády, že si přípravou prošly. Miminku vesměs rozumí a moc pláče nezažívají - a když ano, volají si pro návštěvu a tam to většinou rozlouskneme společně. Takže za mě pomáhá i kvalitní předporodní příprava na kojení."

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Tělo na tělo

Kontakt kůže na kůži je skvělá věc. Tatínek zapojený hned od porodu je taky skvělá věc!

Pelíšek: Toppocino

Topponcino - podložka/hnízdo pod miminko - mají matky rády z těchto důvodů:

  • Když dítko uspáváte na ruce a pak ho chcete položit, někdy se miminko za pár chvil vzbudí, protože cítí změnu teploty. Topponcino ve kterém ho chováte před usnutím, a se kterým ho odkládáte do pelíšku, může pomoct.
  • Když je starší sourozenec ještě malé dítě a bojíte se, že by omylem mimču divně kroutil hlavičku nebo končetinu, je topponcino super jako podložka, se kterou může vzít miminečko pohodlně do náruče.
  • Když miminko berete do cizího prostředí, např. k lékaři, může topponcino navodit miminku známý pocit a bude klidnější.

Celkově to připomíná naše české zavinovačky, jen bez zavinování, obdobně poslouží asi jakákoliv stále stejná, složená deka. Na webu www.samostatne-dite.cz najdete hnízda ZDE.

Fotka z webu The Kavanaugh Report.

Koupání

Tip pro koupání: pro děti, které ponoření do vody moc nebaví, je super vlézt do vany i s nimi a koupat se společně.

Nebo aspoň ponořte mimčo i s osuškou, nechte ji nasáknout vodou, tím se miminko adaptuje na jinou teplotu. Pak teprve vybalte - nebo nechejte zabalené.

Komentář od Jany Srncové: "Obecně je zažitý pocit, že se má dodržovat nějaký rytmus, rituály, že se má například koupat v 19:00 hodin. Jenže jediný rytmus, který malá miminka potřebuji, je respektovat jejich střídání spánkových cyklů a bdělosti a zavčasu jim pomoct s usínáním. Tedy často večerní pláče jdou eliminovat koupáním klidně někdy přes den."

Zde najdete inspirativní souhrn, který sepsala porodní asistentka s desetiletou praxí. Mrkněte na to. Týká se porodu a po porodu.

Nošení

Laktační poradkyně taky naučila nosit dítě tatínka. Nejlepší je se s ní sejít už před porodem, nebo si domluvit návštevu v porodnici. Nejde jenom o kojení, ono u miminek souvisí všechno se vším.

Bez plenek?

Batolátko čurá do kyblíčku. Tzv. bezplenková metoda. Některé matky se na miminko naladí natolik, že čtou signály, že se potřebuje vymočit. Jste strašná matka, když dítě nečtete a necháváte močit do pleny? Nejste!
Skoro všechno v mateřství je jen možnost. Pokud vás něco osloví, zkoušejte, zkoumejte.

Táta je taky novopočený rodič

A na závěr ještě znovu nejdůležitější rady: Přizvěte tatínka. Zapojte ho a dejte mu ČAS se všechno naučit se stejnou laskavostí, jako daly zkušenější ženy vám! Mít partnera, co se naučí být tátou, je dost zásadní!

Knihy o miminkách, které stojí za to pročíst anebo prolistovat

Julia Dibbernová: Miminka v bezpečí
DharmaGaia 2014

Knížka shrnující základy kontaktního rodičovství. Minimálně prolistujte.

Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství přirozený porod
One Woman Press 2009

Jedna z mála knížek, která podrobně rozebírá šestinedělí z pohledu porodní báby a bylinkářky.

Ingrid Bauer: Bez plenky
DharmaGaia 2009

Bezplenková komunikační metoda je odpovědí na to, jak to jako řeší domorodky, když nemají plenky. Je to tak, že jsou na dítě napojené, a prostě cítí, že bude chtít vylučovat, tak ho dají nad vhodné místo.

"Bez plenky - původně návod na bezplenkovou komunikační metodu s dětmi od novorozenců, pro mě asi jedna z nejjasněji a nejvíce realisticky formulovaných knih, jak se vztahovat k jiným bytostem."

Laura Merkhamová: AHA! Rodičovství sourozenci
DharmaGaia 2009

Tip na knihu, pokud čekáte druhé dítě. Laura Merkham se věnuje přípravě na sourozence už od těhotenství.

M.Mrowetz, V.Hajdyla: Pohádka o zrození rodiny
DharmaGaia 2016

Milá krátká obrázková knížka od Michaely Mrowetz, třeba pro staršího sourozence - láska, porod, nová rodina.

Aletha Solterová: Moudrost raného dětství
Triton 2014

Aletha Solterová pomáhá. Její pohled dává smysl.