Tento online kurz připravujeme, zatím ještě není možné si jej zakoupit. Stavte se prosím za pár dní.

Online kurz pro rodiče dětí od 12-36 měsíců

Hrajeme si s batoletem

...aneb Jak si doma hrát? Jak je nechat si hrát?

Batole v listí

Jak si děti hrají?

V montessori světě to často vypadá, že odpověď je: SYSTEMATICKY, KULTIVOVANĚ a ZPŮSOBNĚ. :) Na fotkách a videích z montessori jeslí to vypadá, že děti lze vycvičit tak, aby si systematicky a způsobně hrály na koberečku a po ukončení hry aktivitu samostatně uklidily do poličky. To je někdy možné i doma. A někdy to takto prostě nejde. Záleží na dítěti i rodiči, záleží na prezentaci materiálu/her, počtu dětí doma, času, který dítě a rodič společně má. A hlavně jde také o to, že jesle nejsou domov.

V online kurzu se podíváme na činnosti, které děti vnímají jako hru – aktivity, které nevedou k cíli jako u dospělých. Spíše budují charakter, vytrvalost, sílu, soustředění a také pohyb. Obzvlášť rovnovážný systém, který se hodí pro celé další učení.

Děti si hrají podle toho, jaké prostředí a hračky jim do prostředí dáme. Pokud jsou činnosti nad jejich aktuální síly, uchopují hru po svém – což vede často ke konfliktním situacím. Jak se tedy vyznat v tom, které činnosti jsou pro děti vhodné a které činnosti děti dokonce mohou brzdit ve vývoji?

Komu je tento online kurz určen

Kurz je určen rodičům dětí od cca 12 měsíců do 3 let, kde se setkáme velmi různorodými etapami vývoje – od her destruktivních až po konstruktivní. Od her náhodných, až po systematické. Od her celotělových až po hry, kde pracují velmi jemně svaly prstíků. Všimněte si, že zde nejde o hry typu výhra-prohra, ani o hry nutně kooperativní. Jde o to, jak v domácím prostředí umožnit hru smysluplnou (která na první pohled vypadá zcela nesmyslně!).

Jako vždy si připomínáme, že každé dítě je jiné, baví jej jiné činnosti a tomu budete svoji nabídku hry přizpůsobovat. Hry, které dítě nebaví, pro něj nemají smysl – a pokud je budeme tlačit do hry jinak, než že dítě vystavíme jiným dětem, bude to zřejmě na škodu.

Co vám kurz přinese

  • Situace: Dítě má nabídku skákat na trampolíně, ale skáče a skáče v peřinách. Anebo rozstřikuje vodu v koupelně, když je ve vaně. Co s tím?

  • Odpověď: Skákání v rámci normy – na trampolíně – je oblíbenou činností mnoha dětí. Možná je ale smyslem dětské hry překračovat hranice očekávání dospělého. Takovou hru dětem obvykle nenabízíme – ani s ní nepočítáme. Tedy je potřeba pozorovat, co v dítěti vyvolává impulz ke hře – a pokud je to podrážděný rodič, tak je hra na světě. Jmenuje se: Jak vytočím mámu? (Aniž bych vnímal, že to bude mít důsledky!)

Na semináři si představíme systematicky ty činnosti, které vedou od hrubé motoriky po jemnou. V tomto období není moc potřeba děti hře učit – dítě hru svobodně uchopuje, hraje si po svém, s řádnou, malou anebo plnou oporou o dospělého. Někdo je rád sám, druhý potřebuje verbální interakci a zpětnou vazbu.

Co v kurzu najdete?

  • Tři hodové díly k tématu hraní her od hrubé motoriky až k jemné koordinované práci obou rukou. Zahrnuje hry s pravidly i bez pravidel, hry zaměřené na cíl i hry, kdy cíl není podstatou hry. Open end play.

  • Vše si ukážeme konkrétně a prakticky na předváděném materiálu.

  • Písemný materiál, který si můžete vytisknout a můžete se k němu vracet jako k seznamu nápadů a triků.

  • Dostanete i sadu ilustračních video náhledů na děti, která si hraje s běžnými hračkami v montessori stylu – tedy se zaměříme na to, jak hry prezentovat, tak, aby byly uchopitelné pro děti.

Cena online kurzu je 450 Kč. Budoucí vylepšení získáváte v ceně. Přístup ke kurzu máte na vždy.

Jak kurz probíhá

Obratem po nákupu (při platbě kartou ihned) od nás získáte přístup do členské sekce, kde získáte veškeré materiály a videa. Vše funguje také na tabletu či mobilu a vy se tak můžete pohodlně vzdělávat kdykoliv a kdekoliv chcete.

Co o našich kurzech říkají rodiče...

I když jsem prozatím neměla tu čest setkat se s Irenkou naživo, je v mém životě hodně důležitá. A já jí tímto hluboce děkuji a naprosto otevřeně už teď doporučuji svým blízkým. Odkazy rozesílám kamarádkám, zmiňuji v rozhovorech o rodičovství. Děkuji a vřele doporučuji všem! ❤️
Martina Bakalíková
Z příruček či přednášek si občas odnáším pocit méněcennosti, že mně to ve výchově / manželství nikdy tak stoprocentně ideálně nefunguje. Vidět Irču, nadšenou pro věc, plnou energie a dělící se s námi nejen o úspěchy, ale i to, co občas vnímáme jako prohry, je pro mě největší inspirací.
Gábina Hradilová

Kdo vás kurzem provede


Irča Kubantová

Autorka a lektorka Montessori praxe

Jmenuji se Irena Kubantová a zkušenosti s Montessori sbírám od roku 2009 na kurzech, seminářích a pobytech se snahou uvést vše do praxe doma s našimi třemi dětmi. Během mé cesty ke spokojenějšímu rodičovství, tj. i dětem, procházím velkým seberozvojem… a je to pro mne opravdu velká práce. Učím se situace a emoce vnímat, přijímat a užívat si přítomný okamžik, učím se UŽÍVAT si život!

Ne vždy se mi vše daří a i proto jsem se rozhodla své zkušenosti a zážitky sdílet a pomocí tohoto webu podpořit další rodiče. Mým životním posláním je rozvíjet v Montessori přístupu dospělé. Mojí vášní je vidět spokojené lidi v rodinách a věřím tomu, že jedni rodiče, kteří se vydali na cestu k respektu k dětem, mohou ovlivnit nejen život svých dětí, ale také okruh svých přátel. Takže v moji práci vnímám ohromný „celoplanetární“ pozitivní dopad.

Nákupem tohoto online kurzu nic neriskujete. Pokud zhodnotíte, že tento kurz není vhodný pro vás, stačí nám napsat na info@montessori-praxe.cz a vrátíme vám vaši investici v plné výši i bez udání důvodu.