Online kurz pro rodiče dětí od 10 měsíců

Samostatné dítě

...aneb Jak na „praktický život“ v domácím prostředí

Batole zalévá

Domácnost jako místo k práci i ke hře

Marie Montessori si všimla, jak ohromná je kapacita dětí do 6 let využívat prostředí kolem sebe k učení. Absorbující mysl, která v tomto období jede na plné obrátky, umožňuje dítěti vstřebat pracovní úkony, komunikaci a druh humoru, kvalitu vztahů, písně i jídla, celý životní styl v dané rodině. Děti nám v pracích, které děláme rádi, chtějí asistovat... dokonce se snaží je přebírat, a to často dříve než v 18 měsících.

V rámci svých možností a schopností, které jim věk do 3 let nabízí, přistupují děti k práci z hlediska dospělého „neefektivně“. Navenek to často vypadá, že práci maminkám spíše přidělávají. A také je pravda, že existuje mnoho činností, na kterých se podílet nechtějí. Tedy jak z toho ven?

V online kurzu probereme to, jak děti zapojovat do prací, které mohou zvládnout – tedy dokončit a případně zopakovat. A dále také to, jak v nich pěstovat lásku k péči o sebe, o druhé i o prostředí, ve kterém žijí.

Komu je tento online kurz určen

Je určen rodičům dětí od cca 10 měsíců do 3 let, kde se setkáme s možnostmi činností s dětmi v domácím prostředí. Od péče o zuby, přes zvládnutí toalety, až po zdvořilou nabídku kávy, když přijede návštěva.

Každé dítě je jiné a bude radši dělat jiné činnosti. Ukážeme si širokou škálu prací, abyste dokázali svým dětem práci vhodně ukázat a předat, pokud se zapne jejich „senzitivní období“.

Co vám kurz přinese

  • Situace: Dítě nechce smrkat. Visí mu nudle u nosu a vy ho naháníte s kapesníkem po celém bytě. Vzpírá se a pláče. Co dělat?
  • Odpověď: Jo, rýma je otrava! Nosánek bolí a máma se zlobí, když dítě potahuje anebo utírá soplíky všude a po všech. :) Je ale otázka, zda dítě chápe, co po něm chceme, když ho nutíme smrkat? Ví, jak se „frkne“? Rozumí tomu, jak se vyrobí ten zvuk, když smrká maminka?

Existují způsoby, jak uchopit smrkání tak, aby dítě rozumělo procesu vyfouknutí vzduchu nosní dírkou. Při rýmě také pomáhá připravit ke smrknání prostor – zrcadlo, kde se dítě kdykoli může přijít na sebe podívat a kapesníky, které může použít. Také se hodí odpadkový koš. A je nejlepší, když má rýmu máma a muže dítěti smrkání ukázat přímo na sobě – hezky pomalu, krok za krokem.

V online kurzu objevíte jako vždy řadu praktických návodů a tipů na to, jak dětem předat úkony, které spadají do oblasti péče o sebe, péče o druhé a zdvořilostní lekce. Tedy budeme se učit nejen montessori principy, ale také pravidla respektující komunikace.

Co v kurzu najdete?

  • Tři hodiny záznamu, kde si konkrétně a prakticky vše vysvětlíme – projdeme všechny místnosti v domácnosti a budeme si ukazovat druhy činností, které se zde obvykle odehrávají.

  • Písemný materiál, který si můžete vytisknout a můžete se k němu vracet jako k seznamu nápadů a triků.

  • Probereme, jak vypadá pomoc dítěti. Kdy mu pomáhat a kdy ne. Jde nám o možnost budování samostatnosti – a to je potřeba si ukázat, jak se to dělá.

  • Popovídáme si o hračkách a dětských pokojích.

Cena online kurzu je 450 Kč. Budoucí vylepšení získáváte v ceně. Přístup ke kurzu máte na vždy.

Jak kurz probíhá

Obratem po nákupu (při platbě kartou ihned) od nás získáte přístup do členské sekce, kde získáte veškeré materiály a videa. Vše funguje také na tabletu či mobilu a vy se tak můžete pohodlně vzdělávat kdykoliv a kdekoliv chcete.

Co o našich kurzech říkají rodiče...

Velmi přehledně zpracovaná jednotlivá témata, hodně názorných fotografií a tipů. Videa jsou poučná a srozumitelná. Myslím, že pro začínající Montessori rodiče je tento balíček TOP.
Monika Poláčková
Moc děkuji za tento skvělý balíček. S montessori jsem se poprvé setkala cca v roce syna a kdybych tohle všechno věděla, tak bych nemusela udělat tolik chyb... Teď mám druhé dítě a myslela bych si, že už jsem toho nastudovala dost (a nastudovala), ale tohle by mi bohatě stačilo a dalo ještě spoustu informací a obrovské množství novinek navíc... Už jen tím, že je to vše na jednom místě a také je předáváte několika možnými způsoby (videa, fotky, text) a každý si tam opravdu najde to svoje... Nejvíc se mi líbilo to, že spoustu informací je zde využitelných i pro starší dítě. Je to krásný úvod k monte metodě, ke kterému se člověk zkrátka musí vracet, protože pokud ti „nejdou základy, jak chceš pojmout těžší učivo?“ :-D
Martina Halmová
Tento balíček mi ukázala dcera, protože často hlídám vnoučata (její děti) a měli jsme problémy s úklidem a vlastně i jinými věcmi... V montessori balíčku jsem našla nejen způsob jak vyzrát na úklid (a opravdu se mi to osvědčuje), ale také mi to objasnilo, jak děti vnímají jídlo, a že nad nimi nemusím stát a hrát hru „za maminku... za tatínka....“, že se prostě nají, až budou mít hlad a že jídlo, stejně jako ostatní potřeby nevynutím... Procházím zbytek kapitol a učím se, je to úplně nový přístup, ale líbí se mi! Balíček mi pomohl i přizpůsobit dům tak, aby vyhovoval potřebám lezoucí vnučky a taky už necítím tlak, když na něco sahá (buď to tam nemá být a nebo sahat může). Těším se, až dokoukám i videa... Montessori obecně se mi líbí v tom, že mám ve 3 letech samostatného vnuka, který se obstará, a přijde mi to vlastně neskutečné, co děti dokáží, když jim dáme možnost.
Marcela Páleníková
I když jsem prozatím neměla tu čest setkat se s Irenkou naživo, je v mém životě hodně důležitá. A já jí tímto hluboce děkuji a naprosto otevřeně už teď doporučuji svým blízkým. Odkazy rozesílám kamarádkám, zmiňuji v rozhovorech o rodičovství. Děkuji a vřele doporučuji všem! ❤️
Martina Bakalíková
Z příruček či přednášek si občas odnáším pocit méněcennosti, že mně to ve výchově / manželství nikdy tak stoprocentně ideálně nefunguje. Vidět Irču, nadšenou pro věc, plnou energie a dělící se s námi nejen o úspěchy, ale i to, co občas vnímáme jako prohry, je pro mě největší inspirací.
Gábina Hradilová

Kdo vás kurzem provede


Irča Kubantová

Autorka a lektorka Montessori praxe

Jmenuji se Irena Kubantová a zkušenosti s Montessori sbírám od roku 2009 na kurzech, seminářích a pobytech se snahou uvést vše do praxe doma s našimi třemi dětmi. Během mé cesty ke spokojenějšímu rodičovství, tj. i dětem, procházím velkým seberozvojem… a je to pro mne opravdu velká práce. Učím se situace a emoce vnímat, přijímat a užívat si přítomný okamžik, učím se UŽÍVAT si život!

Ne vždy se mi vše daří a i proto jsem se rozhodla své zkušenosti a zážitky sdílet a pomocí tohoto webu podpořit další rodiče. Mým životním posláním je rozvíjet v Montessori přístupu dospělé. Mojí vášní je vidět spokojené lidi v rodinách a věřím tomu, že jedni rodiče, kteří se vydali na cestu k respektu k dětem, mohou ovlivnit nejen život svých dětí, ale také okruh svých přátel. Takže v moji práci vnímám ohromný „celoplanetární“ pozitivní dopad.

Nákupem tohoto online kurzu nic neriskujete. Pokud zhodnotíte, že tento kurz není vhodný pro vás, stačí nám napsat na info@montessori-praxe.cz a vrátíme vám vaši investici v plné výši i bez udání důvodu.