ŠECKO JE TO NAKRÁJENÉ!!

krájení okurky montessori

(Video má dvě minuty)

 

Vítek (2.25) krájí cuketu a je na to radost pohledět. Toto video nám poslala maminka, kterou oslovuje naše práce 🙂 a chce se podělit o bezva chvilku v kuchyni.

 

 
„Zatím nezvládám mu do toho nezasahovat“, připsala, ale mně to tedy připadá jako situace, kdy se dospělý velice drží zpátky („a blbě do toho nekecá a neradí“). Super.
 
Vítek má nůž se zoubky a kulatou špičkou, tento nůž používáme i u nás doma, připadá mi to dost bezpečné (Mirka).
 
Lenka Součková: Je to poměrně ostrý nůž značky Victorinox (Myslím, že ho mají v kategorii na zeleninu, ale my s ním doma krájíme prakticky všechno). U mě převažuje výhoda té kulaté špičky. Každopádně syn krájí jen když vidím, že se opravdu soustředí. A také už krájí cca od 1roka. Nejdříve vlnkovým kráječem a kuchyňským nožem… takže už se mu nebojíme svěřit klasický nůž. I když bych byla klidnějši, kdyby byl o trochu méně ostrý.
 
—-
 
Vítek má velkou radost z díla („šecko je to nakrájené!!“) a z jeho dalších komentářů můžeme sledovat, co mu běží hlavou, jak ho proces baví. A o tom to je. To je asi ta hlavní motivace, proč se snažíme mámám pomoci „rozfungovat monte v kuchyni“. My víme, že je to náročné. Že je kolem toho tuna různých „ale“.
 
Společná práce ohledně pokrmů je ale naprosto konkrétní, pochopitelná, přínosná, sbližující … buduje vztahy… možná Vítek za dalších 10 let bude s mámou připravovat suši a přitom si budou spolu povídat o životě… (Možná ne.) Tuto spokojenou společnou chvíli už jim každopádně nikdo nevezme.❤️
 
Bude to u vás doma vypadat úplně jinak, když zkusíte krájet cuketu? Jasně! Každá rodina je jiná! Každé dítě je originální nenapodobitelný kus! Jde ale o to se prostě snažit tomu „partnerství s dětmi“ otvírat. Má to význam.
 
Online balíček se spoustou videoukázek a tipů jak začít: https://www.montessori-praxe.cz/koupit/online-balicky/online-balicky-o-montessori-metode/pustte-deti-do-kuchyne/
 
Nehodláte nic kupovat? 🙂 Jasné! Tak mi dovolte zakončit všeobecnou radou:
 
JAK NA TO
 
Podstatné je zkusit se zamyslet, co byste vy jako máma potřebovala, abyste svoje malé dítě mohla do kuchyně pozvat. Jak to pro vás udělat bezpečné, zvládnutelné, milé. Když to bude těšit vás, budete mít energii to vhodně připravit pro vaše dítě. Což pro děti do tří let znamená
 
— smysluplná práce
— pracují obě ruce
— činnost se opakuje
— dítě prostě pracuje, jak nejlépe umí / “po svém” (jinak než vy)
— dítě zkoumá, zkouší, objevuje = chybuje. No a, to je proces.
 
Já jako máma:
 
— nepomáhám (neberu mu to z ruky, nedělám to za něj),
— nevměšuju se (se svými dospěláckými radami a opravami) pokud možno moc.
 
Nechám dítě pracovat. Přejeme krásné společné chvíle v kuchyni……prozkoumejte s námi vše co se v kuchyni může stát!
tlačítko_Chci vědět více_v2
Jak to udělat se můžete učit od zkušenějších (mazanějších / čarovnějších!) žen. Máme na Montessori praxi online kurz MONTESSORI V KUCHYNI, který je tak populární, že jsme loni natočili inovovanou verzi a přidali i videa s Ellen (mojí dcerou). Každé dítě, každá rodina je jiná, to je jasné. Ale může vás to inspirovat! MONTESSORI V KUCHYNI najdete ZDE.
Chcete vidět jak nejlépe připravit prostředí doma, aby bylo dítě co nejvíce samostatné? Nejenom v kuchyni a jídelně, ale i v zádvěří, pokojíčku, wc či koupelně? Mrkněte na online kurz MONTESSORI DOMA:
=======
Oslovuje vás naše práce? Pomáhá nám sdílení příspěvků. Díky moc, Irča