Učící věž – výhody a návod na výrobu zdarma

1. Co je učící věž

Učící věž není nic jiného, než lehké posuvné schody s ohrádkou ke kuchyňské lince. Jedná se o multifunkční pomůcku pro vaše děti, která jim pomůže s rozvojem motorických schopností. Rovněž se díky ní dokážou zapojit do každodenních aktivit spolu s vámi.

2. K čemu a proč ji potřebujeme?

V okamžiku, kdy se váš drobeček postaví prvně na nohy, zajímá se o celý svět mnohem více, a tedy i o to, co děláte tam nahoře na kuchyňské lince. Navíc vaření je tvůrčí a zajímá činnost, při které chce vaše dítě být. Díky učící věži se mu to může splnit, aniž byste se o něj museli každou minutu strachovat.

Jednoduše dostane přístup ke dřezu, dosáhne na linku a může vám pomoci s drobnými úkoly, například s vykrajováním vánočního cukroví. Co je však hlavní, konečně objeví ten tajuplný svět na kuchyňské lince.

Pomocí učící věže vychováte samostatného pomocníka, který vám nebude překážet, ale opravdu pomůže, něco nového se naučí a zároveň si příjemně užijete společný čas.

Učící věž z vlastní zkušenosti vřele doporučujeme. Máme ji otestovanou na všech třech našich dětech!

Jak pustit děti do kuchyni bezpečně

učící věž

3. Kdo a jak ji vyrobí? Kde učící věž koupit?

Originální název v angličtině zní „Learning tower“.

Jedná se o výrobek od společnosti Little partners a jeho cena se může vyšplhat až na 660 eur, což z něj dělá pro mnoho rodin zcela nedostupnou věc. 

Postupně naštěstí vznikla řada plně vyhovujících, po domácku vyrobených variant. 

Nejjednodušší je koupit schůdky BEKVAM v IKEA a přitlouct k nim „ohrádku“ z nařezaných a sešroubovaných hranolků. To zvládnete během chvíle sami doma a ještě z toho budete mít ve výsledku super pocit!

Tip: Pokud vyrábět nechcete, hledejte „učící věž“ například ve skupině Montessori bazar. Truhláři ji pro vás rádi vyrobí na míru k vaší lince.

Požadujte:

  • přední ohrádku trochu vyšší (cca 5–10 cm), než je vaše linka (aby se dítě neskříplo mezi linkou a přední částí, kde se drží při posunu s věží),
  • natřenou (příp. omyvatelnou) variantu, protože bude běžně ušpiněná.

Na jednotlivé schůdky nalepte protiskluzové pásky (též mají v IKEA), protože u dřezu bude dítě cákat pod sebe a mohlo by se při slézání zranit.

4. Důvody, proč mít učící věž doma

Batole ji miluje

Už v momentě, kdy se děti začnou stavět o nábytek, začne pro ně být věž zajímavá. Vylézání a slézání je moc baví. Postupně ji dokážou také tlačit po bytě, například k lince a zpět na místo.

Proto je vhodné učící věž oblepit chrániči na nohy židlí (samolepící filc), aby dítě věží nepoškodilo podlahu nebo jiný nábytek.

Je bezpečnější než klasické schůdky

Některé děti své tělo a prostor vnímají více, některé méně. Pro děti, které mají tendence dělat krok stranou, samostatné schůdky určitě nedoporučujeme. Každou chvíli totiž hrozí, že z židle spadnou. Jistotou je právě učící věž, která brání riziku pádu.

Chci vědět, jak se pohybovat s dítětem v kuchyni


Zaujal vás tento článek? Chcete uvést používání učící věže jednoduše a rychle do praxe?

Kupte si online kurz Montessori v kuchyni a zjistěte, jak si to s vaším dítětem užít v kuchyni. Může to být bezpečné a zábavné! Součástí kurzu jsou inspirativní texty, videa a názorné fotografie, které vám ukážou, jak doma připravit vhodné prostředí.

V případě, že vás zajímá připravené prostředí pro vaše dítě nejen v kuchyni, ale i na toaletě, v koupelně, v pokojíčku, v obýváku, v prádelně či na zahradě – doporučujeme online kurz Montessori doma, který navazuje na téma kuchyně a samostatnost dítěte dále rozvíjí.